تغذیهتناسب اندام

روش مصرف اسفرزه برای لاغری، خواص و عوارض آن

اگر بارها و بارها رژیم‌های غذایی مختلفی از رژیم‌های پروتئینی تا لوکرب و گیاه‌خواری را امتحان کرده‌اید و در این مسیر با مشکلات مختلفی مانند عدم کاهش وزن و یا استپ وزنی مواجه شده‌اید، گیاه اسفرزه را امتحان کنید. گیاهی مفید که علاوه بر لاغری، خواص درمانی متعددی برای بهبود سطح سلامت بدن دارد. این گیاه سرشار از فیبر محلول بوده که می‌تواند باعث بهبود عملکرد سیستم گوارش، محافظت از قلب و کاهش وزن شود. برای آشنایی با فواید اسفرزه برای لاغری و روش مصرف آن برای کسب بهترین نتیجه تا انتهای مطلب پیش رو با ما همراه باشید.

گیاه اسفرزه چیست؟

گیاه اسفرزه برای لاغری

اسفرزه از دانه‌‌های گیاه Plantago Ovata به دست می‌آید. گیاهی با برگ‌های بلند و باریک که ریشه در بخش‌هایی از آسیا، مدیترانه و شمال آفریقا دارد. ۷۰درصد از اسفرزه حاوی فیبر محلول و ۳۰درصد آن حاوی فیبر نامحلول است. به همین علت یکی از بهترین داروها برای درمان یبوست و مشکلات گوارشی است. دانه‌های این گیاه را با نام پسیلیوم هم می‌شناسند. از زمان‌های بسیار دور، در طب سنتی از گیاه اسفرزه برای لاغری ، بهبود سطح کلسترول بدن و محافظت از قلب استفاده می‌شد. گیاهی که خواص فراوانی برای سلامتی دارد و می‌تواند احتمال بروز سکته‌های مغزی را کاهش دهد.

اسفرزه چگونه باعث لاغری می‌شود؟

فواید اسفرزه برای لاغری

یکی از مهم‌ترین فواید اسفرزه برای لاغری و کاهش وزن است. این گیاه با تاثیرگذاری بر فاکتورهای مختلفی مانند کلسترول، اشتها و سوخت‌وساز می‌تواند باعث بهبود فرآیند کاهش وزن شود. مهم‌ترین فواید این گیاه برای لاغری عبارتند از:

۱.کاهش کلسترول

در طی یک آزمایش ۳ هفته‌ای که بر روی هفته شرکت‌کننده انجام شد، مصرف روزانه ۲۱ گرم اسفرزه توانسته‌بود باعث کاهش قابل توجه کلسترول در پایان هفته سوم شود. دانه‌های اسفرزه حاوی فیبرهای محلول هستند. این فیبرها در فرآیند گوارش به کلسترول متصل شده و پیش از ورود به جریان خون از بدن دفع می‌شوند. از این رو منجر به کاهش کلسترول خون خواهدشد. این ویژگی در زنان یائسه مبتلا به کلسترول بالا هم می‌تواند اثربخشی مطلوبی داشته‌باشد.

مصرف منظم اسفرزه همچنین می‌تواند باعث کاهش تری‌گلیسیرید خون شود. یکی از فاکتورهای مهم که در کنار کلسترول، نقشی اساسی در ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی دارد. به همین منظور، مصرف اسفرزه با کاهش تری‌گلیسیرید و کاهش کلسترول بدن می‌تواند باعث کنترل فشارخون و کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌‌های قلبی شود.

۲. کاهش اشتها

یکی از بهترین فواید اسفرزه برای لاغری ، کاهش اشتها و افزایش مدت زمان سیری در طول روز است. فیبرهای موجود در ترکیبات این دانه گیاهی باعث کاهش سرعت هضم و تخلیه معده می‌شود که در نتیجه باعث افزایش مدت زمان سیری خواهدشد. مطالعه‌ی انجام‌شده در این زمینه نشان می‌دهد مصرف ۱۰ گرم اسفرزه پیش از صبحانه و ناهار می‌تواند باعث کاهش گرسنگی، سرکوب اشتها و افزایش مدت زمان سیری در بین وعده‌های غذایی شود.

۳. کاهش گلوکز خون

دانه‌های اسفرزه به علت سرعت هضم پایین و افزایش مدت زمان سیری از افزایش ناگهانی قندخون پس از مصرف وعده‌های غذایی جلوگیری می‌کنند و باعث کنترل سطح گلوکز خون می‌شوند. یکی از دلایل این اتفاق شاخص گلیسیمی پایین گیاه اسفرزه است.

۴. تنظیم قند خون

یکی از تاثیرات مهم اسفرزه برای لاغری ، بهبود هموستاز گلوکز است. فیبر موجود در ترکیبات این دانه‌های گیاهی علاوه بر افزایش سیری می‌توانند باعث کاهش قند خون ناشتا و مقدار هموگلوبین A1c شود. محققان تحقیقاتی را بر روی ۵۱ بیمار مبتلا به دیابت نوع۲ و یبوست انجام دادند و مشخص شد مصرف روزانه ۱۰ گرم دانه اسفرزه به صورت دو بار در روز باعث کاهش یبوست، کاهش وزن، کنترل سطح قندخون و بهبود سطوح کلسترول در بدن می‌شود.

۵. درمان یبوست

یکی از مهم‌ترین فواید اسفرزه، بهبود مشکلات گوارشی و درمان یبوست است. کاهش نفخ، بهبود التهابات بدن، پاک‌سازی روده و بهبود عملکرد سیستم گوارش از ویژگی‌های مهم اسفرزه هستند. این فواید ناشی از وجود فیبر محلول در ترکیبات این گیاه مفید است. فیبرهایی که باعث جذب آب بیشتر به مواد غذایی شده و با ورود به روده باعث بهبود عملکرد روده و در نتیجه دفع آسان‌تر می‌شود.

روش مصرف اسفرزه برای لاغری

طریقه مصرف اسفرزه برای لاغری

برای اثربخشی بهتر در فرآیند کاهش وزن، باید به طریقه مصرف اسفرزه برای لاغری توجه کنید. این دانه‌های گیاهی را می‌توان به دو صورت پودر و دانه مصرف کرد. به کمک روش‌های زیر می‌توانید مصرف این گیاه مغذی را در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانید:

 • پودر اسفرزه را به همراه مقداری آب‌لیمو به یک لیوان آب گرم افزوده و بنوشید.
 • می‌توانید پودر اسفرزه را با دو لیوان آب مخلوط کرده و بدون هیچ افزودنی در طول روز بنوشید.
 • دو بار در روز، پیش از صبحانه و ناهار مقداری اسفرزه را به صورت پودر یا دانه میل کنید. این روش باعث کاهش اشتها می‌شود. می‌توانید با مقداری آب ترکیب کنید و سپس میل کنید.
 • پودر دانه‌های اسفرزه را می‌توان در تهیه انواع اسموتی، پنکیک، کیک و نان‌های مغذی استفاده کرد.

دانه‌های اسفرزه را چند بار در روز مصرف کنیم؟

دانه‌های اسفرزه را چند بار در روز مصرف کنیم؟

با وجود فواید فراوان اسفرزه برای لاغری ، باید در مصرف آن تعادل را رعایت کرد. معمولا مصرف ۵ تا ۱۰ گرم از این گیاه، یک تا سه بار در روز مقدار مناسبی برای بسیاری از افراد است. برای عملکرد و هضم بهتر این ماده غذایی، آن را باید با آب مصرف کنید. با توجه به تحقیقات دانشگاه هاروارد، برای کاهش کلسترول می‌توانید ۱۰ تا ۲۰ گرم اسفرزه را با آب میل کنید.

برخی از مطالعات هم مصرف ۲۰ گرم از دانه‌های اسفرزه را برای درمان یبوست توصیه می‌کنند. با این حال بهترین میزان مصرف این گیاه برای پیشگیری از بروز هرگونه عارضه‌ای، باید توسط متخصصان تغذیه مشخص شود.

عوارض گیاه اسفرزه

اسفرزه گیاهی ملین است. به همین علت ممکن است در برخی افراد در روزهای ابتدایی مصرف و به ویژه با مصرف بیش از اندازه باعث بروز برخی عوارض احتمالی شود. این عوارض جانبی عبارتند از:

 • درد و گرفتگی شکم
 • نفخ
 • اسهال
 • تحرک بی‌اندازه روده
 • تهوع و استفراغ
 • دل‌درد

در بعضی افراد که سابقه واکنش‌های آلرژیک و حساسیت‌زا دارند، ممکن است باعث بروز علائم زیر شود:

 • مشکلات تنفسی
 • خارش پوست
 • التهابات پوستی
 • تورم در ناحیه صورت و گلو
 • استفراغ

سخن پایانی

گیاه اسفرزه یکی از گیاهان مفید برای بهبود سلامت بدن است. گیاهی که باعث بهبود عملکرد دستگاه گوارش، درمان یبوست، تنظیم قند خون و کلسترول می‌شود. یکی از مهم‌ترین فواید اسفرزه برای لاغری بوده که به دلیل داشتن فیبر محلول در ترکیبات خود است. ماده‌ای که نقش مهمی در کاهش اشتها و افزایش مدت زمان سیری در دوران کاهش وزن دارد. با این حال، برای پیش‌گیری از هرگونه عارضه‌ای باید برای تعیین مقدار دقیق و چگونگی مصرف این دانه گیاهی با پزشک خود مشورت کنید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

فائزه عسگری

داشتن یک برنامه غذایی و رژیم سالم می تونه کیفیت زندگیت رو به شدت بالا بره. من برای همین اینجام تا کمکت کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا