تغذیهتناسب اندام

آشنایی با انواع رژیم سیب زمینی و تاثیر آن بر کاهش وزن

سیب‌زمینی بخورید تا لاغر شوید! ادعایی عجیب که در دنیای رنگارنگ رژیم‌های غذایی برای کاهش وزن، کمتر کسی می‌تواند آن را بپذیرد. چراکه سیب‌زمینی همیشه به عنوان یک ماده غذایی پرکربوهیدرات و پرکالری شناخته شده و در بسیاری از رژیم‌های غذایی مصرف آن محدود می‌شود. اما واقعیت این است که رژیمی به نام رژیم سیب زمینی معرفی شده‌ که فرد با مصرف روزانه‌ی سیب زمینی می‌تواند در مدت زمان بسیار کوتاه کاهش وزنی چشم‌گیر را تجربه کند.

لازمه‌ی پیروی از این برنامه و نتیجه گرفتن از آن رعایت قوانین مشخصی بوده و از سوی دیگر این رژیم هم مانند بسیاری از رژیم‌های غذایی دارای مزایا و معایبی است که پیش از شروع باید بدانید. بنابراین برای شناخت بهتر رژیم سیب زمینی و ویژگی‌های آن تا انتهای مطلب پیش رو با ما همراه باشید.

رژیم سیب زمینی چیست؟

رژیم سیب زمینی چیست؟

رژیم سیب زمینی بر خلاف سایر رژیم‌های محبوب کاهش وزن مانند رژیم لوکارب، رژیم پروتئین یا رژیم فستینگ که با محدودیت کربوهیدرات همراه است، بر مصرف این درشت ‌مغذی تاکید دارد. کربوهیدرات مصرفی در این برنامه هم به سادگی یک سیب‌زمینی است. پیشینه این رژیم به سال ۱۸۴۹ بازمی‌گردد، اما دوباره در سال ۲۰۱۶ توسط تیم استیل (Tim Steel) مطرح شد.

تیم بر این باور است که سیب‌زمینی بهترین ماده غذایی برای لاغری و دست‌یابی به تناسب‌اندام است. این ماده حاوی فیبر فراوانی بوده و می‌تواند باعث تقویت سیستم ایمنی، بهبود سلامت روده و تامین انرژی بدن در دوران کاهش وزن شود. گفته می‌شود با رعایت رژیم سیب زمینی و مصرف روزانه‌ی همین یک ماده می‌توان به کاهش وزنی در حدود نیم کیلوگرم در هفته دست یافت.

این رژیم انواع مختلفی دارد؛ مانند رژیم سیب زمینی ۷ روزه ، رژیم سیب زمینی سه روزه ، رژیم سیب زمینی پنج روزه ، رژیم سیب زمینی ۱۰روزه و برنامه‌های دیگری که همگی بر پایه مصرف سیب زمینی برای مدت زمانی مشخص هستند. اما به دلیل محدودیت شدید غذایی در این برنامه معمولا نمی‌توان بیش از سه تا پنج روز آن را ادامه داد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله رژیم سیب را مطالعه کنید.

قوانین رژیم سیب زمینی

قوانین رژیم سیب زمینی

تیم استیل در کتاب خود برای رژیم سیب زمینی قوانینی را بیان کرده که برای کسب نتیجه بهتر باید رعایت شود:

 • قانون اول: برای سه تا پنج روز تنها باید سیب‌زمینی پخته‌شده بخورید.
 • قانون دوم: مقدار مصرف روزانه سیب‌زمینی باید در حدود ۰.۹ تا ۲.۳ کیلوگرم باشد.
 • قانون سوم: هیچ موادغذایی دیگری حتی انواع سس، پنیر، خامه، کره و سایر چاشنی‌ها نباید مصرف شود.
 • قانون چهارم: مصرف محدود نمک در صورت لزوم مجاز است. اما تا حدامکان از مصرف آن خودداری کنید.
 • قانون پنجم: در زمان تشنگی فقط مجاز به نوشیدن آب، چای ساده و قهوه سیاه هستید.
 • قانون ششم: انجام تمرینات ورزشی سنگین توصیه نمی‌شود. اما می‌توانید ورزشی سبک یا پیاده‌روی انجام دهید.
 • قانون هفتم: داروهای تجویزشده پزشک را می‌توانید مصرف کنید اما از مصرف مکمل‌های غذایی تجویز نشده خودداری کنید.

همانطورکه اشاره شد این رژیم در انواع مختلفی معرفی شده‌است. در برنامه‌ای که تیم استیل معرفی کرده، فقط می‌توانید سیب‌زمینی سفید مصرف کنید. اما در سایر نسخه‌های رژیم سیب‌زمینی مصرف سیب‌زمینی شیرین، ادویه و طعم‌دهنده و سایر چاشنی‌های بدون چربی مجاز است. با این حال در تمامی نسخه‌های این رژیم مصرف انواع سیب‌زمینی سرخ‌شده ممنوع است.

برای شناخت بهتر رژیم سوئدی به مقاله مورد نظر مراجعه نمائید

آشنایی با انواع رژیم سیب‌زمینی

آشنایی با انواع رژیم سیب‌زمینی

اساس و پایه تمامی برنامه‌های رژیم سیب‌زمینی، مصرف روزانه این ماده غذایی در تمامی وعده‌های غذایی است. اما برخی از نسخه‌های آن با محدودیت شدیدتری همراه است.

1. رژیم سیب زمینی سه روزه

رژیم سیب زمینی سه روزه برگرفته از رژیم تیم استیل بوده که می‌توان برای مدت سه تا پنج روز آن را انجام داد. نسخه‌ی محدود رژیم که تنها مجاز به خوردن سیب‌زمینی بدون هیچ‌گونه افزودنی هستید. به دلیل محدودیت بسیاری که در این برنامه وجود دارد، معمولا نمی‌توان آن را بیش از ۵ روز ادامه داد و برای حفظ سلامت بدن هم انجام آن برای طولانی‌مدت توصیه نمی‌شود. در این برنامه در تمامی وعده‌ها و میان‌وعده‌ها باید سیب‌زمینی به صورت پخته (آب‌پز، پوره و یا گریل بدون روغن و افزودنی) مصرف شود.

رژیم غذایی 15 روزه برای دیابتی ها به همراه برنامه رایگان!

2. رژیم سیب زمینی ۷ روزه

رژیم سیب زمینی ۷ روزه نسخه‌ی ساده‌تر رژیم سه روزه است. با توجه به این برنامه روزانه باید دو وعده غذایی سیب‌زمینی پخته شده بدون هیچ‌گونه افزودنی مصرف شود. اما در سایر وعده‌ها می‌توان از کمی روغن زیتون یا کره و ادویه‌هایی مانند نمک، فلفل قرمز، فلفل سیاه و آویشن برای تفت دادن و طعم بهتر استفاده نمود. مقدار سیب‌زمینی مصرفی روزانه باید در حدود ۱.۵ کیلوگرم باشد.

3. رژیم سیب زمینی و ماست

رژیم سیب زمینی و ماست با هدف کاهش وزن ۵ کیلوگرمی در پایان سه روز طراحی شده‌است. با این حال این مقدار در افراد مختلف با توجه به شرایط بدنی آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد. نمونه برنامه رژیم سیب زمینی و ماست:

 • روز اول: برای صبحانه باید یک عدد سیب‌زمینی آب‌پز بدون نمک به همراه یک لیوان ماست میل شود. برای ناهار دو عدد سیب‌زمینی آب‌پز بدون نمک به همراه یک لیوان ماست و برای وعده شام هم دو لیوان ماست میل کنید.
 • روز دوم: برای صبحانه یک لیوان ماست و برای ناهار دو عدد سیب‌زمینی آب‌پز بدون نمک میل کنید. برای وعده شام هم باید یک سیب‌زمینی آب‌پز بدون نمک و یک لیوان ماست مصرف کنید.
 • روز سوم: برای وعده صبحانه روز سوم یک عدد سیب‌زمینی آب‌پز بدون نمک و برای ناهار دو عدد سیب‌زمینی آب‌پز بدون نمک به همراه یک لیوان ماست میل کنید. برای شام هم باید یک عدد سیب‌زمینی آب‌پز بدون نمک و یک لیوان ماست میل کنید.

انجام منظم تمرینات ورزشی هم برای موفقیت در این رژیم ضروری است.

لاغری با رژيم تخم مرغ چگونه است

4. رژیم تخم مرغ و سیب زمینی

رژیم سیب زمینی و تخم مرغ را می‌توان به روش رژیم سیب زمینی ۷ روزه انجام داد. با این تفاوت که در این برنامه، روزانه می‌توان یک وعده تخم‌مرغ آب‌پز هم به برنامه‌ی خود اضافه کنید.

مزایای رژیم سیب زمینی

مزایای رژیم سیب زمینی

رژیم سیب زمینی سه روزه و یا دیگر انواع آن می‌تواند برای کوتاه‌مدت منجر به کاهش وزن، کاهش مصرف چربی و سدیم شود.

 • کاهش وزن: در دوران رژیم سیب‌زمینی مصرف هیچ‌گونه چربی مجاز نیست. از این رو ممکن است کاهش وزنی به همراه داشته‌باشد. با این حال به دلیل کوتاه بودن مدت زمان این برنامه، پایداری این کاهش وزن احتمالا موقتی است.
 • زمان کوتاه: اگر به دنبال میان‌بر و دست‌یابی به کاهش وزنی سریع در زمانی کوتاه هستید، احتمالا این رژیم انتخاب خوبی است. این برنامه ادعا می‌کند در زمانی بین دو تا پنج روز کاهش وزنی در حدود ۵۰۰ گرمی را به همراه دارد.
 • بهبود گوارش: سیب‌زمینی حاوی فیبر فراوانی بوده که یکی از مهم‌ترین مواد برای حفظ سلامت روده و بهبود عملکرد سیستم گوارش است. سیب‌زمینی همچنین ممکن است باعث پیش‌گیری از چاقی، بیماری‌های قلبی و دیابت نوع-۲ شود.
 • برنامه‌ای آسان: اگرچه تمامی نسخه‌های رژیم سیب زمینی با محدودیت‌های بسیاری همراه هستند، اما اجرای برنامه آسان است. برای سه تا پنج روز یا یک هفته تنها باید در هر وعده سیب‌زمینی بخورید.

مقاله پیشنهادی: رژیم پروتئین

عوارض رژیم سیب زمینی

رژیم‌های محدودی مانند رژیم سیب زمینی که برنامه‌ای با یک ماده غذایی هستند معمولا معایب بسیاری هم به همراه دارند:

 • از دست دادن عضلات بدن: برنامه‌هایی که با محدودیت شدید کالری همراه هستند، معمولا تحلیل رفتن عضلات را هم به دنبال دارند. از سوی دیگر یکی از درشت‌ مغذی‌های مهم برای حفظ عضلات در طول دوران کاهش وزن، پروتئین است. اما در رژیم سیب زمینی مصرف پروتئین مجاز نبوده و به همین علت خطر سوخت عضلات وجود دارد.
 • بازگشت وزن: رژیم‌هایی که در کوتاه‌مدت و با کاهش قابل توجه میزان کالری کاهش وزن بسیاری را ایجاد می‌کنند، منجر به کاهش سوخت‌وساز بدن می‌شوند. کاهش سوخت‌وساز بدن در طولانی‌مدت فرآیند کاهش وزن و لاغری را دشوار و با اختلال مواجه کرده و احتمال بازگشت وزن از دست رفته، وجود دارد.
 • فاقد مواد مغذی و ضروری برای سلامتی: کربوهیدرات یکی از درشت‌مغذی‌های ضروری در تمامی برنامه‌های چاقی و لاغری است. اما پروتئین و چربی هم دو ماده ضروری دیگر برای کاهش وزنی اصولی است. رژیم سیب‌زمینی تنها بر کربوهیدرات تکیه داشته و هیچ‌گونه درشت‌مغذی و همچنین ریزمغذی‌های ضروری مانند ویتامین و مواد معدنی را شامل نمی‌شود. بنابراین بدن از دریافت ویتامین‌هایی مانند ویتامین B، C، پتاسیم، کلسیم و سایر مواد ضروری محروم خواهدبود. البته این رژیم تنها برای مدت سه تا پنج روز انجام شده و به همین علت احتمالا بدن با مشکل جدی مواجه نمی‌شود. با این حال انجام آن در طولانی‌مدت توصیه نمی‌شود.

سخن پایانی

رژیم سیب زمینی یک برنامه غذایی مناسب برای کاهش وزن و لاغری بوده که محدود به مصرف سیب‌زمینی است. این رژیم انواع مختلفی داشته و معمولا برای سه تا ۷ روز انجام می‌شود. در طی این مدت در تمامی وعده‌های غذایی باید سیب‌زمینی مصرف شود و در بعضی نسخه‌ها مجاز به مصرف ماست و چاشنی‌های مختلف هستید. به طور کلی برنامه‌های غذایی که محدود به مصرف یک یا دو ماده غذایی هستند، برای انجام در طولانی‌مدت توصیه نمی‌شوند. زیرا بدن با کاهش شدید مواد مغذی و ریزمغذی‌های ضروری شامل انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی روبه‌رو شده و سلامت افراد را به خطر می‌اندازد.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

فائزه عسگری

داشتن یک برنامه غذایی و رژیم سالم می تونه کیفیت زندگیت رو به شدت بالا بره. من برای همین اینجام تا کمکت کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا