سلامت جنسی

شیوه های درمان خانگی سوزاک چیست؟

سوزاک، نوعی بیماری عفونی است که باید درمان آن در اولین فرصت شروع شود؛ زیرا عدم درمان آن عوارض زیادی را به دنبال دارد. بیشتر پزشکان برای درمان این بیماری از آنتی بیوتیک استفاده می کنند؛ با این حال، تنها روش درمان این بیماری، آنتی بیوتیک نیست. با استفاده از درمان های گیاهی می توان این بیماری را کنترل و درمان کرد. ما در این مقاله، انواع درمان خانگی سوزاک در مردان و زنان را بیان کرده ایم؛ پس برای آشنایی بیشتر با درمان خانگی سوزاک تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

سوزاک چیست؟

سوزاک نوعی بیماری مقاربتی تلقی می شود که در اثر بروز باکتری به نام نایسریا گونوره، در درون بدن اتفاق می افتد.  این باکتری غشای مخاطی دستگاه تناسلی را در مردان و زنان درگیر می کند. این نقاط شامل لوله های فالوپ، دهانه رحم و پنیس می شوند که به مرورزمان این باکتری را به مجاری ادراری هم انتقال می دهند.

متأسفانه، ممکن است در خیلی از موارد، فرد مبتلا به سوزاک، هیچ علائمی مانند سوزش و خارش نداشته باشد؛ پس بهترین راه برای اطلاع از سلامت جنسی، انجام آزمایش محسوب می شود که فرد باید چند ماهی یک بار نزد پزشک برود و از او درخواست آزمایش کند.

این بیماری عفونی در اکثر اوقات هم در خانم ها و هم در آقایان بروز پیدا می کند؛ اما درصد ابتلای مردان به سوزاک بیشتر است. باکتری نایسریا گونوره، در نقاط مرطوب و گرم بدن رشد و تکثیر می یابد و در نقاطی مثل چشم، مقعد، گلو، سیستم تناسلی زنان و مردان پخش می شود.

برای دانستن بیشتر به مقاله سوزاک چیست مراجعه نمائید

سوزاک چیست؟

درمان خانگی سوزاک تا چه حد مؤثر است؟

 با در نظرگرفتن این که عامل سوزاک یک باکتری است، پزشک برای این بیماری آنتی بیوتیک تجویز می کند. یکی از بدی های این آنتی بیوتیک ها، این است که به مرور زمان تأثیر خود را از دست می دهند. درمان سوزاک خانگی تا حدود زیادی مؤثر است، اما باید در استفاده از درمان خانگی سوزاک صبر و تداوم داشته باشید. هیچ کس نمی تواند تأثیر درمان های خانگی را نادیده بگیرد؛ اما این روش ها بیشتر از سایر راه های درمان سوزاک طول می کشند و ممکن است فرد، در طول درمان ناامید و دلسرد شود.

روش های درمان خانگی سوزاک در زنان

در این لیست، چند روش ساده برای درمان خانگی سوزاک در زنان گفته ایم که بکارگیری آنها مزایای زیادی برای بدن دارد. استفاده از این روش ها نیاز به ابزار و وسایل گران قیمتی ندارد، اما درعین حال، بسیار مؤثر هستند. درمان گیاهی سوزاک در زنان شامل مواد زیر می شوند.

مقاله سوزاک در زنان را ازدست ندهید

روش های درمان خانگی سوزاک در زنان

1. روغن زیتون

زیتون، گیاهی پرفایده برای بدن است و روش های متنوعی برای استفاده از آن وجود دارند. مصرف روغن زیتون به صورت خوراکی، راحت ترین و آسان ترین روش برای استفاده از آن برای درمان گیاهی سوزاک در زنان است. همچنین می توانید مقداری از آن را روی سالاد بریزید و بخورید. کشیدن روغن زیتون به محلی که سوزاک باعث زخم آن شده است، یکی دیگر از روش های استفاده از روغن زیتون است. این امر، باعث التیام زخم و کاهش درد ناشی از آن می شود.

2. اکالیپتوس

با استفاده از اکالیپتوس هم می توانید یک محلول شوینده قوی برای درمان سوزاک بسازید و به احتمال زیاد، این روش را در طب سنتی و گیاهی به وفور دیده اید. برای ساخت محلول شستشو، ابتدا باید مقدار کمی از برگ خشک آن را درون آب بریزید. به ازای هر 5 لیتر آب،  50 گرم برگ قرار برای جوشیدن بگذارید و سپس اجازه دهید تا 10 دقیقه روی شعله گاز بجوشد. از این محلول، برای شستن زخم و واژن استفاده کنید. می توانید روزی 10 دقیقه درون یک وان پر از این محلول بنشینید.

3. خار مریم

سیلی مارین نوعی دارو است که آن را از گیاه خار مریم می گیرند. سیلی مارین تأثیر زیادی در نابودی باکتری نایسریا گنوره دارد. از این گیاه یک محلول شستشو درست کنید و به وسیله آن، واژن و محل زخم خود را بشویید تا به مرورزمان نتیجه این کار، شما را شگفت زده کند.

4. ویتامین سی

مواد غذایی که حاوی ویتامین C هستند، مانند سایر گیاهان در ترمیم زخم و تقویت سیستم ایمنی بدن نقش اساسی دارند. در بسیاری از مواقع با قوی کردن سیستم ایمنی، می توان این بیماری را درمان کرد؛ زیرا با تقویت سیستم ایمنی، این سیستم برای مبارزه با عفونت ها و باکتری ها عملکرد بهتری از خود نشان می دهد. گیاهانی مانند اسفناج و کلم بروکلی منبع غنی از ویتامین سی هستند.

درمان سوزاک به روش خانگی با عسل

 5. عسل

از دوران قدیم تا به حالا از عسل خام برای ازبین بردن التهاب استفاده می کردند. عسل می تواند زخم ها را ترمیم نماید؛ همین امر، به شما کمک می کند تا درصورتی که سوزاک در دهان و گلوی شما نفوذ کرده باشد، با استفاده از این ماده غذایی آن را درمان نمایید. درمان خانگی سوزاک در زنان با این روش بسیار آسان است.

در این مقاله به بررسی سوزاک در مردان پرداخته ایم

درمان خانگی سوزاک در مردان

درمان خانگی سوزاک که در این بخش به آنها اشاره می کنیم، گاهی اوقات با دیگر گیاهان و یا داروهای که پزشک به شما می دهد تداخل ایجاد می کنند؛ پس از مصرف همه آنها با یکدیگر خودداری نمایید. البته فراموش نکنید که مصرف هر کدام از این موارد به تنهایی نمی تواند برای شما عوارضی به دنبال داشته باشد

1. آب قره قاط

آب قرقاط، این مزیت را دارد که ادرار را اسیدی می کند و این گونه دیگر مثانه محل مناسبی برای رشد باکتری نیست و بنابراین عفونت مثانه از بین می رود. قره قاط از چسبیدن این باکتری ها به قسمت دیواره مثانه جلوگیری می کند و به همین دلیل عفونت و باکتری ها همراه ادرار از بدن خارج می شوند.

2. چای سیاه

چای سیاه به عنوان درمان خانگی سوزاک در مردان طرف داران زیادی دارد. خاصیت ضدباکتریایی این چای برای درمان سوزاک بسیار تأثیرگذار است. درصورتی که سوزاک در چشم نفوذ کند، می توانید چای را به صورت کمپرس روی چشم قرار دهید. این کار باعث کاهش عفونت چشم می شود.

تاثیر چای سیاه برای درمان سوزاک مردان

 برای استفاده از این روش، یک عدد چای کیسه ای را درون آب جوش قرار دهید تا آب روغن های گیاهی آن را فعال نماید و سپس بگذارید تا کیسه چای خنک در دمای محیط قرار گیرد و خنک شود. اکنون کیسه را بر روی چشم کمپرس کنید و اگر احساس سوزش و خارش کردید، بدانید که این کار مؤثر بوده است. اضافه کردن یک قاشق عسل به چایی، ضمن این که خاصیت آن را افزایش می دهد، برای درمان سوزاک در دهان و گلو هم مؤثر عمل می کند.

3. بربرین

بربرین نوعی گیاه داروی است که برای درمان سوزاک خانگی سوزاک در مردان به کار می رود. این گیاه رشد باکتری ها را مهار می کند ونمی گذارد که تکثیر شوند. مصرف این گیاه داروی با دیگر داروهایی که پزشک تجویز می کند، درمان بیماری سوزاک را سرعت می دهد. اما این گیاه داروی ممکن است با برخی داروهای دیگر تداخل ایجاد کند؛ پس باید قبل از مصرف بربرین حتما با پزشک مشورت نمایید، مخصوصا اگر داروی قند خون، می خورید.

نحوه تشخیص علائم سوزاک در مردان

4. عصاره برگ زیتون

این عصاره یک درمان خانگی مؤثر برای سوزاک است؛ زیرا از این ماده می توانید به عنوان یک او لئو رو پین استفاده کنید. این گیاه دارویی، خواص ضدمیکروبی قوی دارد که پاتوژن را به نابودی کامل می کشاند. این عصاره، با احاطه کردن عفونت ها، آنها را از بین می برد و سیستم ایمنی را تقویت می کند؛ اما متأسفانه نمونه های تقلبی آن در بازار زیاد شده است که هنگام خرید باید از اصل بودن محصول، اطمینان یابید.

درمان خانگی سوزاک در بارداری

 روش درمان خانگی سوزاک در بارداری بهتر از درمان های شیمایی و داروها هستند؛ زیرا آنتی بیوتیک ها  ممکن است به جنین آسیب برسانند و عوارض زیادی دارند. یکی از مزایای درمان خانگی سوزاک این است که زنان در بارداری، هر دارویی را نمی توانند استفاده کنند؛ پس روش درمان خانگی در اینجا به کمک زنان باردار می آیند. روش های خانگی کاملا طبیعی و با کمک گیاهان هستند و عوارضی را به دنبال ندارند. ما در این لیست چند  روش درمان خانگی سوزاک در بارداری را آورده ایم تا زنان باردار به راحتی از آن استفاده کنند.

1. سیر

گیاه سیر، آلیسین زیادی دارد که برای درمان خانگی سوزاک استفاده می شود. آلیسین باخاصیت ضدباکتری که دارد، باکتری های که در برابر آنتی بیوتیک مقاوم هستند را از بین می برد برای بهره گیری از خواص سیر، بهتر است آن را به صورت منظم وارد و وعده ها و رژیم غذایی خود کنید.

تاثیر شگفت انگیز آلوئه ورا برای درمان سوزاک به روش خانگی

2. آلوئه ورا

بار بادنسیز میلر تنها گونه ای از آلوئه ورا است که از آن برای درمان این بیماری استفاده می کنند؛ زیرا دیگر نمونه های این گیاه باعث بیشتر شدن عفونت می شوند. این مورد یکی از بهترین روش درمان خانگی سوزاک به حساب می آید؛ زیرا بارها تأثیر و خاصیت ضدباکتری آن به اثبات رسیده است

3. سرکه سیب

سرکه یکی از مواردی است که خاصیت اسیدی بالایی دارد که همین امر موجب ازبین رفتن باکتری ها می شود. به این منظور، باید چند قطر از آن را با آب در یک تشت پرازآب بریزد و در آن بنشینید. روش دیگر استفاده از سرکه سیب، این گونه است که باید کمی سرکه را روی پنبه بریزید و پنبه را به محل عفونت بکشید و سپس بعد از گذشت دقایقی، آن را بشویید. البته قبل از استفاده از این روش درمانی باید حتما با پزشک مشورت نمایید.

4. اکیناسه

اکیناسه، نوعی گل است که در آمریکا می روید و خاصیت ضدباکتریایی بالایی دارد که برای درمان سوزاک در بارداری می تواند مفید باشد. برای استفاده از این گیاه، باید مقداری به از روغن اسانس آن را خریداری کنید و با یک روغن حامل دیگر ترکیب نمایید تا رقیق شود. سپس آن را به محل عفونت بزنید و بعد از چند دقیقه محل استعمال روغن را بشویید.

5. روغن درخت چای

استفاده از روغن درخت چای یکی از محبوب ترین روش درمان خانگی سوزاک در بارداری است. این روغن خاصیت ضدباکتری بالایی دارد و به کم شدن، عفونت های ویروسی کمک زیادی می کند. بانوان باردار می توانند، مقداری از آن را به یک پد و یا یک پنبه بزنند و در محل عفونت بگذارند. یکی از مزایای این روش این است که حتی آقایان هم می توانند از آن استفاده کنند.

رزماری برای درمان سوزاک

6. رزماری

این گیاه علاوه بر این که نوعی ادویه برای پخت غذا است، حدود 40 مورد ترکیب ضدباکتری و 20 مورد ترکیب ضدویروسی دارد. نحوه استفاده از این گیاه به این صورت است که باید یک قاشق از آن را با یک لیوان آب ترکیب کنید و سپس روزی دو بار از این معجون بنوشید. همچنین می توانید در غذاها مقداری از آن را به عنوان ادویه و طعم دهند، استفاده کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

به محض این که اولین نشانه های سوزاک را در خودتان دیدید، باید سریعا به فکر درمان باشید. اگر درمان های گیاهی را انجام دادید و از آن نتیجه خوبی دریافت نکردید، حتما باید به پزشک مراجعه کنید. چون شدن این بیماری در هر فرد متفاوت است، شاید برخی از این درمان ها برای بعضی از افراد مفید نباشند؛ پس به همین دلیل باید به پزشک مراجعه کنید

 بعضی از افراد که بیماری های خاصی مثل دیابت دارند، از هر گیاه دارویی و یا هر درمان خانگی سوزاک نمی توانند استفاده کنند؛ این گونه افراد قبل از استفاده از هر درمان گیاهی باید ابتدا پزشک را در جریان بگذارند تا دچار عوارض و مشکلات ناشی از این درمان ها نشوند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

سخن نهایی

مهم ترین نکته در درمان خانگی سوزاک که باید آن را رعایت کنید، داشتن یک رژیم غذایی سالم است. اگر در زمانی که به سوزاک مبتلا هستید، غذاهای که در آنها ادویه و فلفل زیادی استفاده می شوند را میل کنید، علائم این بیماری مانند سوزش و التهاب افزایش می یابد که این موضوع اصلا خوشایند نیست. همچنین کاهش مصرف لبنیات و غذاهای چرب، در بهبود علائم این بیماری نقش زیادی دارند. ما در این مقاله درمان سوزاک خانگی و مزیت های آن سخن گفتیم و درمورد درمان گیاهی سوزاک در زنان اطلاعات زیادی را ارائه کردیم.

1.2/5 - (30 امتیاز)

مهدیه

علاقه زیادی به مطالعه دارم و دوست دارم در زمینه های سلامتی اطلاعات زیادی کسب کنم و در این راستا این اطلاعات رو با دیگران به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا