تغذیهتناسب اندام

15 نمونه از خواص شگفت انگیز سپستان برای لاغری را بشناسید!

میوه سپستان یا همان درخت اسپینا، بیشتر در مناطق گرمسیری یافت می شود. این میوه در آمریکای جنوبی و مرکزی رشد می کند و ظاهری شبیه به مانگو دارد. میوه سپستان پوستی سبز و روشن دارد که در آن خطوط برجسته سبز تیره هم دیده می شود. در اینجا می خواهیم خواص سپستان برای لاغری را برایتان بیان کنیم.

15 مورد از خواص سپستان برای لاغری

15 مورد از خواص سپستان برای لاغری

مهم ترین خواص سپستان برای لاغری شامل موارد زیر است:

 1. سیستم ایمنی را تقویت می کند.
 2. التهابات را کاهش می دهد.
 3. باعث کاهش فشارخون می شود.
 4. قند خون را تنظیم می کند.
 5. شما را سیر نگه می دارد.
 6. سلامت پوست را حفظ می کند.
 7. بیماری های روده را بهبود می بخشد.
 8. خاصیت ضدباکتری دارد.
 9. سوزاک را درمان می کند.
 10. سرفه و گرفتگی صدا را درمان می کند.
 11. زخم ها را بهبود می دهد.
 12. کرم رود و معده را از بین می برد.
 13. کبد را درمان می کند.
 14. اسهال را قطع می کند.
 15. بیماری صفرا را بهبود می دهد.

آیا کره بادام زمینی برای لاغری موثر است؟ خواص و نحوه مصرف

سپستان بعد از رسیدن رنگش زرد می شود و هسته آن بزرگ است. خیلی از متخصصان تغذیه بر این باورند که مصرف دانه این میوه کار درستی نیست. اما از پوست و میوه اصلی درخت سپستان، برای تهیه آبمیوه و کمپوت استفاده می شود. سپستان مزة ملسی دارد و ما در ادامه می خواهیم 15 خاصیت نام برده شده را به طور کامل برایتان توضیح دهیم.

1. سیستم ایمنی را تقویت می کند

میوه سپستان خواص تقویت کننده سیستم ایمنی بدن را دارد و حاوی ویتامین C و آنتی اکسیدان های زیادی مثل اسید آسکوربیک، فلاونوئیدها، کاروتنوئیدها و توکوفرول ها است که سلامت بدن را تضمین می کنند. ویتامین C باعث تولید سلول های سفید در خون می شود که بر روی سیستم ایمنی تأثیر مستقیم می گذارد. برخی از بیماری ها و دارو ها باعث چاق شدن شما می شوند در اینجا میوه سپستان با بالابردن سطح ایمنی جلوی هرگونه بیماری را می گیرد.

2. التهابات را کاهش می دهد

کاهش التهابات با سپستان

خواص سیر سیاه برای لاغری را بخوانید و شگفت زده شوید!

طبق مطالعات اخیر در چاقی یک التهاب مزمن خفیف دیده می شود که می تواند عوارض ناشی از چاقی را افزایش دهد. سپستان خواص ضدالتهابی قوی دارد و حاوی موادی مانند اسید الیاگیک، فلاونوئیدها و تانین ها است که به صورت مستقیم التهابات را درون بدن کاهش می دهند.

3. باعث کاهش فشارخون می شود

شاید در اینجا میوه سپستان برای لاغری مستقیما تأثیر نداشته باشد؛ اما می تواند عوارض ناشی از چاقی را کاهش دهد. افراد چاق معمولا فشارخون بالایی دارند و نمی توانند آن را کنترل کنند. میوه سپستان حاوی پتاسیم زیادی است که این ماده معدنی برای کنترل فشارخون استفاده می شود. پتاسیم در واقع یک الکترولیت است که تعادل آب و الکترولیت های بدن حفظ می کند. همین باعث تحریک عضلات قلب و حفظ فشارخون مناسب می شود.

4. قند خون را تنظیم می کند

بیماری دیابت، یکی از عوارض ناشی از چاقی است که امروزه افراد زیادی به آن مبتلا شده اند. شما با خوردن میوه سپستان سطح قند خون خود را کنترل می کنید. میوه سپستان دارای فیبر زیادی است و می تواند سطح قند خون را تنظیم نماید. فیبر نوعی کربوهیدرات پیچیده است که در روند هضم تبدیل به قند ساده نمی شود و در نتیجه قند خون شما افزایش نمی یابد.

آبغوره برای لاغری | از فواید و عوارض تا نحوه مصرف آبغوره

5. شما را سیر نگه می دارد

سیری با سپستان

درون میوه سپستان فیبر زیادی یافته می شود و به همین دلیل شما بعد از مصرف آن مدت زیادی احساس سیری دارید. همچنین ازآنجایی که فیبر می تواند آب زیادی در دستگاه گوارش شما جذب کند، باعث کاهش جذب قند از روده می شود و در نتیجه فرد وزن کم می کند.

6. سلامت پوست را حفظ می کند

خیلی از افراد چاق پس از این که وزن کم می کند، پوستشان شل می شود و می افتد. این میوه حاوی مقادیر فراوانی ویتامین C، آنتوسیانین ها و دیگر فیتوشیمیکال ها است که برای ساخت کلاژن مفید هستند. همان طور که می دانید کلاژن نمی گذارد پوست پیر و دچار التهاب شود. برای ساخت کلاژن، بدن به ویتامین C احتیاج دارد. این پروتئین حیاتی (کلاژن) از پوست و استخوان شما محافظت می کند.

7. بیماری های روده را بهبود می بخشد

یکی از مزایایی استفاده از میوه سپستان، بهبود مشکلات روده است. شما می توانید با استفاده از سپستان بیماری های دستگاه گوارش و التهابات روده خود را برطرف کنید. همچنین کار تحریک مخاط گوارشی و جلوگیری افزایش ترشح سیالاتی که درونی هستند؛ مانند آب و الکترولیت ها، از دیگر مزایای استفاده از این میوه است. در واقع برخی اوقات با برطرف شدن این مشکلات، شما شروع به لاغر شدن می کنید.

8. خاصیت ضدباکتری دارد

همان طور که گفتیم این میوه دارای آنتی اکسیدان های زیادی است و به طور خاص به عنوان یک ضدباکتری استفاده می شود. یعنی سپستان تنها برای لاغری کاربرد ندارد؛ بلکه می توانید از آن برای کاهش باکتری و ویروس ها نیز کمک بگیرید.

9. سوزاک را درمان می کند

درمان سوزاک با سپستان

سوزاک یا بیماری دیسنتری باکتریایی، جزء بیماری هایی محسوب می شود که امکان دارد با علائمی مثل تشنج، اسهال، تب و درد شکم همراه باشد. درمان بیماری سوزاک با کمک آنتی بیوتیک ها امکان پذیر است، اما در بعضی مواقع، استفاده از گیاهان دارویی می تواند در کم کردن علائم و سرعت گرفتن روند بهبود بیماری مؤثر باشد. یعنی علاوه بر لاغری، شما می توانید برای درمان بیماری های متفاوتی از سپستان استفاده کنید.

10. سرفه و گرفتگی صدا را درمان می کند

گیاه سپستان یکی از دارو هایی است که برای درمان سرفه و گرفتگی صدا تأثیر زیادی دارد. این میوه خواص ضدالتهابی و ضدعفونی دارد و می تواند تب شما را کاهش دهد. در واقع این گیاه التهاب و تحریک دستگاه گوارشی را کاهش می دهد. برای مصرف سپستان باید برگ های آن را دم کنید و مانند چای میل نمایید.

11. زخم ها را بهبود می دهد

اغلب افرادی که چاق هستند، مشکل دیابت هم دارند. همان گونه که می دانید بیماران دیابتی زخم هایشان خیلی دیر بهبود پیدا می کنند. باتوجه به تحقیقات انجام شده، سپستان می تواند برای درمان بعضی از زخم ها مؤثر باشد. ترکیبات موجود در این گیاه به عنوان یک ضدالتهاب قوی عمل می کند و التهابات را کاهش می دهد.

12. کرم رود و معده را از بین می برد

بیماری های گوارشی می توانند بر روی وزن شما تأثیر بگذارند. یکی از این بیماری ها کرم روده و معده است که برخی از افراد به آن مبتلا می شوند. اما نکته جالب اینجا است که سپستان خاصیت ضد انگل دارد و نمی گذارد این کرم ها در روده و معده شما باقی بمانند. اگر مشکلات گوارشی خود را رفع کنید، کنترل وزن برای شما آسان تر می شود.

13. کبد را درمان می کند

درمان کبد با سپستان

برخی افراد وقتی با افزایش وزن مواجه می شوند، مشکلات کبدی پیدا می کنند. برخی اوقات حتی امکان دارد کبدتان چرب شود. اما دیگر نگران نباشید؛ زیرا سپستان از کبد شما محافظت می کند. زیاده روی در مصرف هر چیزی ممکن است خطرناک باشد و میوه سپستان هم از این قاعده مستثنی نیست.

14. اسهال را قطع می کند

ما بارها در طب سنتی دیده ایم که همیشه برای درمان اسهال، استفاده از سپستان توصیه می شود. اگر می خواهید اسهالتان درمان کنید، باید از جوشانده سپستان استفاده نمایید. این میوه می تواند برای درمان بسیاری از بیماری ها مفید باشد. افراد چاق معمولا پر خوری می کنند و ممکن است گاهی اوقات برخی از مواد غذایی با هم سازگار نباشند و فرد دچار مشکلات گوارشی مثل اسهال شود.

15. بیماری صفرا را بهبود می دهد

به طورکلی طبیعت این میوه سرد است و شما اگر طبع گرمی دارید و با مشکلات صفراوی دست و پنجه نرم می کنید، حتما میوه سپستان را امتحان نمایید. این میوه را می توانید در فصل خودش به صورت تازه بخرید؛ اما خشک شده آن هم در عطاری ها یافت می شود و می توانید با آن جوشانده درست کنید.

سخن نهایی

یکی از بهترین راه ها برای نجات انسان از دست بیماری های مختلف، شناخت کامل طبیعی و آشنا شدن با خاصیت هر گیاه یا میوه است. باور کنید برخی اوقات استفاده از طبیعت و گیاهان، بهترین راه مقابله با بیماری ها محسوب می شود. استفاده از سپستان برای لاغری از زمان قبل در کشور ما رواج یافته است. اگر شما هم تجربه در استفاده از سپستان برای کاهش وزن و لاغری دارید، می توانید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

فائزه عسگری

داشتن یک برنامه غذایی و رژیم سالم می تونه کیفیت زندگیت رو به شدت بالا بره. من برای همین اینجام تا کمکت کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا