سلامت حیوانات

آموزش زبان گربه و زبان بدن گربه خانگی با جزییات کامل!

زبان بدن و شناخت حرکات حیوانات برای انسان‌ها آسان نیست. دو دنیای متفاوت از هم که برقراری ارتباط و هم‌زیستی را دشوار می‌کند. اگر تصمیم دارید حیوانی مانند گربه را در خانه نگه‌داری کنید، بهتر است با زبان بدن گربه آشنا شوید. گربه هم مانند انسان یک سری نیازهایی دارد و شما به عنوان کسی که مسئولیت نگه‌داری این حیوان را بر عهده گرفته‌اید، باید بتوانید نیازهای او را برطرف کنید. تکان خوردن دم و گوش گربه، مالیدن خود به انسان و حرکات چشم، هر کدام چه معنی و مفهومی دارند؟ در مقاله پیش رو به بررسی دقیق بسیاری از حرکات و زبان گربه می‌پردازیم که با شناخت آن‌ها می‌توانید رابطه‌ی بهتری با حیوان خانگی خود برقرار کنید. با لنداسپا همراه شوید.

آشنایی با معنی حرکات گربه ها

گربه‌ها از حرکاتی مانند تکان دادن دم، صدای خود، حرکات گوش، چشم و در بسیاری از اوقات از طریق مالیدن خود به انسان درخواست‌های خود را بیان می‌کنند. از سوی دیگر انواع نژاد گربه‌ها بر روی شناخت رفتارهای آن‌ها تاثیرگذار است. گونه‌های مختلف گاهی رفتارهای گوناگونی از خود نشان می‌دهند.

بهترین غذا برای بچه گربه در سنین مختلف و مهم ترین نکات آن

تکان خوردن گوش گربه چه مفهومی دارد؟

زبان گربه ها

حالت‌های گوش گربه به خوبی می‌توانند خلق‌وخوی او را نشان دهند. صاف بودن، خمیدگی و چرخش به طرفین هر کدام مفهوم متفاوتی دارند.

 • حالت طبیعی و رو به جلو: زمانی که گربه آرام، خوشحال و با اعتمادبه‌نفس است و حتی زمانی که تمایل به بازی دارد، گوش‌ها به حالت طبیعی صاف و رو به جلو است. در این مواقع تنها با شنیدن صدا در اطراف ممکن است گوش‌ها به طرف صدا بچرخد اما پس از چند لحظه دوباره به حالت اولیه خود بازمی‌گردد.
 • به سمت بالا: گربه‌های بازیگوش زمانی که تمایل به بازی با شما دارند، گوش‌های خود را به طرف بالا نگه می‌دارند. در این مواقع ممکن است کمی هم گوش‌ها را به طرف جلو بیاورند. معمولا به دنبال صاحب خود می‌دوند و وسایل بازی خود را به طرف او می‌آورند.
 • چرخاندن گوش ها به طرفین: زمانی که گربه گوش‌های خود را صاف و به طرفین می‌چرخاند، می‌تواند نشان از ترس و نگرانی باشد. در این مواقع زبان گربه ها برای نشان دادن ترس و نگرانی خود حرکت سریع و مداوم گوش‌ها به طرف جلو و عقب بوده تا بتوانند مراقب صداهای اطراف باشند.

درمان دل درد گربه ها با شناسایی علائم آن و نکات تغذیه ای

تکان خوردن دم گربه چه معنی دارد؟

تکان خوردن دم گربه

به طور کلی زمانی که گربه‌ای دم خود را صاف و به طرف بالا نگه می‌دارد، نشان از اعتمادبه‌نفس و راحتی گربه است.

 • صاف کردن دم روی زمین: یک گربه آرام و خوشحال دم خود را صاف و کشیده بر روی زمین می‌گذارد و دراز می‌کشد. در این مواقع خزهای روی دم گربه هم صاف و خوابیده خواهند بود.
 • تعقیب کردن دم خود: گربه‌ای که میل به بازی دارد، گاهی دم خود را تعقیب می‌کند و به دور خود می‌چرخد. بعضی از گربه‌ها زمانی که تمایل به بازی و جهش دارند، دم خود را به طرف پایین می‌برند و گاهی به طرف بالا برده و به طرفین می‌چرخانند.
 • حلقه کردن دم: گربه‌ی ترسیده دم خود را بالا و سفت نگه می‌دارد. گاهی‌اوقات زمانی که احساس خطری مانند گاز گرفتن یا چنگ زدنِ دم خود از سوی اطرافیان را داشته‌باشند، دم را به اطراف بدن خود حلقه می‌کنند. زبان بدن گربه برای بیان احساس ترس و اضطراب، در برخی مواقع می‌تواند نگه‌داشتن دم خود به طرف پایین هم باشد.

زمانی که گربه‌ای دم خود را به طرف بالا نگه می‌دارد و خزهای روی دم پف کرده‌باشند، گربه احساس خطر کرده و تلاش می‌کند خود را قوی نشان دهد تا باعث ترس دشمنان احتمالی شود. زمانی که گربه‌ها هیجان زده می‌شوند به ویژه با دیدن شخصی به خصوص صاحب خود و یا گاهی پیش از ادرار هم دم خود را مدام می‌لرزانند و تکان می‌دهند.

آموزش شستن گربه خانگی از صفر تا صد و مهم ترین نکات آن

حرکات چشم‌های گربه به چه معناست؟

زبان گربه ای

پس از دم و گوش‌های گربه چشم‌ها هم به خوبی می‌توانند بیان‌گر احساسات و خلق‌وخوی او باشند.

 • چشمان نیمه بسته و خواب آلود: گربه‌ی آرام گاهی چشمانش را نیمه بسته نگه داشته به طوری‌که انگار خواب‌آلود است. به طور کلی مردمک چشمان گربه‌ای که آرام و راحت بوده، در اندازه‌ی طبیعی خود است. زمانی که در کنار صاحب خود یا هر شخص دیگری بوده و آرامش دارد، به آرامی پلک می‌زند.
 • نگاه با جدیت: گربه‌ها در زمان بازی به چشمان شخص مقابل و یا اسباب‌بازی مدام خیره می‌شوند و با جدیت نگاه می‌کنند. مردمک چشمان بزرگ شده و گاهی ظاهری تهاجمی و جدی به خود می‌گیرد.
 • چشم های باز و مردمک های گشاد: گربه‌ی ترسیده هم حالت چشم‌هایش باز با مردمک‌های بزرگ شده است. توجه و احساس خطر را می‌توانید در چهره‌ی او ببینید.

زمانی که گربه‌ها به شما نگاه می‌کنند و به آرامی پلک می‌زنند، بدانید که به شما اعتماد داشته و از بودن درکنارتان احساس خوبی دارند.

گربه با صداهای خود چه می‌گوید؟

زبان بدن گربه خانگی

زبان گربه ها را تا اندازه‌ای از طریق صداهایشان هم می‌توان درک کرد. این نکته را به یاد داشته باشید، گربه‌ها معمولا به یک‌دیگر میو میو نمی‌کنند و از این صدا برای جلب توجه انسان‌ها استفاده می‌کنند. گاهی برای نوازش شدن از سوی انسان و گاهی وقتی گرسنه هستند، میو میو می‌کنند. خرخر کردن معمولا بیان‌گر احساس آرامش، رضایت و حال خوش گربه‌ها است. اما زمانی که صدایی مانند زوزه یا صداهای عجیب و ناآشنا از سوی گربه خود می‌شنوید، باید هشیار باشید و آن را جدی بگیرید. چنین صداهایی می‌تواند به عنوان یک زنگ خطر نشانه‌ای از درد و بیماری گربه باشد. به صداهای گربه‌ها باید توجه ویژه‌ای داشت. نمی‌توان یک قانون کلی برای آن بیان کرد. گاهی گربه‌ای صرفا پرحرف بوده و مدام میو میو می‌کند اما گاهی اگر این صدا به شکل مداوم و طولانی‌مدت ادامه داشته‌باشد، می‌تواند خبر از بیماری و درد باشد. صدای هیس گربه‌ها که معمولا به همراه قرار دادن دندان‌های خود بر روی یک‌دیگر هم بوده، نشان از احساس خطر گربه است و با این کار تلاش می‌کند دیگران را از خود دور نموده و عقب‌نشینی کند.

 مالیدن گربه به انسان چه معنی دارد؟

زبان بدن گربه چیست

برای درک زبان گربه ها به چگونگی رابطه و نزدیکی آن‌ها به خودتان هم توجه کنید. زمانی که گربه‌ای به آرامی در مقابل شما بر روی زمین دراز می‌کشد یا زمانی که در فاصله‌ی دور از شما اما در معرض دیدتان قرار می‌گیرد، به دنبال جلب توجه شماست. اگر بدن و سر خود را به طرف شما آورد، نوازش و توجه‌تان را می‌خواهد و از دیدن شما خوشحال است.

گربه‌ها علاقه‌ی زیادی به نوازش و مالیدن خود به انسان و اشیا دارند که معمولا نشانه‌ای از علاقه و محبت است. زمانی که گربه یا حیوانی دیگر در آن محیط باشد، هدف گربه از مالیدن خود به انسان و یا وسیله‌ای تعیین قلمروی خود در برابر گربه‌ی دیگر است. برای این کار گربه‌ها بویی از خود ساطع می‌کنند که تنها برای گربه‌های دیگر قابل فهم است و انسان متوجه این بو نمی‌شود. با این بو گربه به سایر گربه‌ها مرزبندی و قلمروی خود را نشان می‌دهد.

حالت‌های بدن گربه نشان‌دهنده چیست؟

حالت‌های بدن گربه نشان‌دهنده چیست؟

حالت بدن گربه در شرایط مختلف نشان‌دهنده احساساتی مانند شادی، خشم، ترس و خطر است.

 • دراز کشیدن به پهلو: زمانی که گربه‌ی شما به پهلو بر روی زمین دراز کشیده به این معناست که احساس امنیت و آرامش دارد. زمانی که با سر و بدنی صاف نشسته هم نشان‌دهنده احساس امنیت گربه است. گربه‌ی با اعتماد‌به‌نفس معمولا سبیل‌های خود را به طرف جلو و با فاصله از صورت خود می‌کشاند.
 • تعقیب – بلند کردن انتهای بدن: گربه‌ها به بازی‌هایی که در آن باید کسی یا وسیله‌ای را تعقیب کنند، علاقه‌مند هستند. گاهی‌اوقات گربه‌ها در زمان بازی بدن خود را حالت داده و بخش انتهای بدن را بلند کرده که نشان‌دهنده تمایل به جهش و بازی است.
 • قوس بدن و صاف شدن خزها: گربه‌ای که ترسیده و احساس خطر می‌کند، بدن خود را قوس داده و خزهای بدن او صاف و ایستاده می‌شوند. گربه بدن خود را به شکلی خمیده می‌کند که آماده پریدن و فرار است. گربه‌ای که ترسیده سبیل‌های خود را به صورت خود نزدیک می‌کند.

زمانی که گربه‌ای به پشت دراز می‌کشد، عده‌ای گمان می‌کنند باید شکم او را نوازش دهند. اما گاهی‌اوقات گربه‌ها در این شرایط احساس خوبی از این حالت دراز کشیدن دارند اما نمی‌خواهند کسی شکم آن‌ها را نوازش کند. اگر گربه‌تان با دیدن شما ایستاد و هیچ حرکتی نداشت، احتمالا احساس راحتی نداشته و از چیزی می‌ترسد.

گربه‌ای که سعی می‌کند بدن خود را بسیار بزرگ‌تر از اندازه واقعی خود نشان دهد و یا قسمت انتهایی بدنش را به طرف بالا نگه می‌دارد، معمولا احساس ترس و خطر دارد و تلاش می‌کند ترسناک به نظر برسد. معمولا در این شرایط خزهای بدن گربه هم به حالت ایستاده قرار می‌گیرند.

علامت‌های گربه بیمار چیست؟

درک زبان گربه ها می‌تواند شما را از وجود بیماری و احساس درد در آن‌ها آگاه کند. زمانی که گربه‌ای در حالت خمیده و با گوش‌هایی رو به پایین دراز می‌کشد، نشان از بیماری و ناخوشی او است. چشم‌های گربه‌ها کمی تار یا شیشه‌ای به نظر می‌رسد و گوش‌هایشان در دو طرف سر آویزان است.

سخن پایانی

درک و شناخت زبان گربه ها برای انسان ساده نیست. یکی از نکات مهم برای خواندن زبان بدن گربه خانگی در نظر گرفتن موقعیت و شرایط اطراف او است. بدنی قوس و کش‌دار در برخی شرایط می‌تواند بیان‌گر احساس ترس و خطر برای گربه باشد و در شرایطی دیگر می‌تواند به تمایل او برای بازی اشاره داشته‌باشد. برای آشنایی با رفتار و حالات گربه‌ها می‌توانید از دامپزشک و متخصصین این حوزه هم کمک بگیرید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

علی بارانی

دوستدار حیوانات و به خصوص گربه ها!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا