سلامت روان

نسل زد چیست و چگونه فکر می کند؟ ویژگی های به خصوص نسل z

نسل زد چیست و چه نقشی در جامعه امروز دارد؟ آیا تابه حال این سؤال را از خود پرسیده اید؟ آیا می دانید نسل Z چه کسانی هستند و چگونه زندگی می کنند؟ پاسخ این پرسش ها ازاین جهت حائز اهمیت است که بیش از 40 درصد بازار کار، امروزه به دست این افراد اداره می شود. اگر می خواهید بدانید خصوصیات نسل زد چیست خواندن این مقاله را از دست ندهید.

نسل زد یا Z-Generation چیست؟

نسل زد چیست و به چه کسانی می گویند؟ شاید این پرسش تابه حال به ذهن شما هم خطور کرده باشد که نسل زد مخفف چیست؟ اما بر خلاف آن چیزی که تصور می کنید، عبارت نسل زد از یک واژه انگلیسی به نام Z Gen یا Gen z گرفته شده است که در زبان فارسی، به آن جنزی گفته می شود. در کل به کسانی که در سال های 1995 تا 2010 متولد شده اند، Z-GENERATION می گویند که در دنیای امروز بیش از 40 درصد بازار کار به دست این افراد است و تا چند سال آینده هم این عدد به بیش از 50 درصد می رسد.

نسل زد یا Z-Generation چیست؟

همچنین بر اساس پیش بینی ها این روند در سال های آیند باز هم رشد خواهد کرد. از همین رو، آشنایی با نسل زد اهمیت زیادی دارد. نسل زد در ایران به افرادی گفته می شود که در سال های 1375 تا 1390 به دنیا آمده اند.

خصوصیات زیادی در این نسل دیده می شود و این خصوصیات ممکن است در هر فرد متغیر باشد؛ چون قطعا همه افراد فاکتورهای یکسانی را ندارند و مسئله تفاوت شخصیت هم در اینجا باید لحاظ کنیم. به طورکلی اگر بخواهیم بگوییم که نسل  z چه کسانی هستند و چه ویژگی دارند، باید به سال تولدشان اشاره نماییم.

خصوصیات نسل زد چیست؟

 اکنون که دانستید نسل z چه نسلی است و به چه کسانی این عبارت را نسبت می دهند، زمان آن فرارسید که خصوصیات نسل زد را برای شما بگوییم. قطعا مهم ترین نکته برای مدیریت نسل زد در آغاز شناخت و بعد توانایی در برقراری ارتباط با آنها است.

خصوصیات نسل زد چیست؟

 دقت کنید که این موارد جز اصلی ترین ویژگی های نسل زد محسوب می شوند و شناخت آنها برای مدیریت صحیح نسل زد اهمیت زیادی دارد. همیشه یک سری خصوصیات اخلاقی در یک نسل برجسته تر و نمایان تراست که به همین دلیل آن نسل را با همین ویژگی ها می شناسند. توجه به این فاکتورها و رفتارها در نسل زد، برای موفقیت در فروش محصولات و نحوه برخورد با این نسل کمک زیادی به شما می نماید و در این راه باید بفهمید که نسل  z چگونه فکر می کنند و عملکردشان چطور است.

آزادی بیان

اگر بخواهیم بگوییم که مهم ترین ویژگی نسل زد چیست و این نسل چگونه آن را بروز می دهند، باید به این نکته اشاره کنیم که آنها به شدت به ارزش های انسانی پایبند هستند و می خواهند به دوراز ملاحظات و قانون های محافظه کارانه، تفکر و نظر خود را بیان نمایند. از همین رو، مطالبه گری و انتقاد از مشکلات و وضعیت نابسامان در موارد متفاوت، یکی از مهم ترین ویژگی های این نسل، به شمار می آید.

توجه به اینترنت و فناوری های دیجیتال

توجه به اینترنت و فناوری های دیجیتال

یکی از ویژگی های که به صورت بارز در این نسل دیده می شود، ارتباط آنها با اینترنت و وسایل دیجیتالی است. افراد نسل زد می خواهند بیشتر کارهای خود را از طریق اینترنت انجام دهند. آن ها از طریق اینترنت و فناورهای دیجیتال بیشتر فعالیت های خود مانند کارآفرینی، یادگیری، خرید و آموزش را پیش می برند. به همین دلیل امروز نقش پوروتال های اینترنتی برای فروش و تبلیغات پر رنگ تر شده است.

اختراعات و نوآوری

این نسل به شدت خلاق هستند و به شکستن چهارچوب ها علاقه دارند. به همین دلیل این افراد اختراعات زیادی را به نام خود ثبت کرده اند. پس این نسل دارای افراد مخترع و خلاق زیادی است.

مذاکره کردن

ایمان این نسل به حل مشکلات از راه مذاکره و گفت وگو واقعا ستودنی است. این نسل بر این باورند که از طریق مذاکره، گفتگو، ملاقات های حضوری و آنلاین می توانند برای بسیاری از مشکلات یک راه حل خوب پیدا کنند.

علاقه به تأیید شدن

علاقه به تأیید شدن

آنها دوست دارند تمام کارها و پروژه هایشان مورد تأیید همه افراد قرار بگیرد. درصورتی که کارمندی دارید که جز نسل زد است، حتما درباره فعالیت و کارهای او نظر دهید و اطمینان داشته باشید که با این کار میزان راندمان آنها را بالا می برید.

تنها بودن

باوجوداینکه این افراد در شبکه های اجتماعی حضوری فعال دارند، اما احساس تنهایی و افسردگی زیادی می کنند. این اتفاق به خاطر کم بودن میزان هوش هیجانی در آنها است

معرفی کردن انواع نسل ها

پیش از پرداخت درمورد نحوه مدیریت نسل زد، باید ابتدا یک معرفی کلی درمورد انواع نسل های دیگری که وجود دارند و خصوصیات مختلف هر کدام از این نسل ها توضیح دهیم تا بتوانیم تفاوت هر نسل را با نسل دیگر بهتر نشان دهیم.

Baby Boomers

این نسل که بیبی بومر نام دارند، در زمان گذشته تمام فعالیت های کاری و زادوولد خود را انجام داده اند. این افراد درصورتی که زنده باشند، قشر کهن سال و فرسوده جامعه محسوب می شود و بیشتر دیگر در واحدهای کاری هیچ وظیفه ای ندارند. بااین حال شناختن بیبی بومرها و تفاوت های فکری و رفتاری تأثیر خوبی بر روی نسل زد جامعه دارد. مهم ترین و اصلی ترین معیار برای شناخت و نسل بندی افراد، سال تولد آنها است. از همین رو بیبی بومرها بیشتر متولد سال 1324 تا 1342 هجری شمسی هستند که این تاریخ به میلادی 1959 تا 1940 است.

Baby Boomers

این امر کاملا طبیعی است که روش زندگی و کاری این افراد با نسل زد کاملا متفاوت است و به همین دلیل ما تفاوت های زیادی میان این نسل ها می بینیم. برای مثال اکثر بیبی بومرها معتقدند که مهم ترین معیار برای انجام کار تجربه است؛ اما نمی توان درمورد درست یا نادرست بودن این فرضیه، اظهارنظر کرد. چیزی که در اینجا اهمیت دارد، دانستن اختلافات در شرایط و طرز فکر این نسل ها است.

در سال هایی که نسل بیبی بومر ها در حال کار بودند، هنوز خبری از پیشرفت در عرصه در زمینه اینترنت و فناوری های دیجیتال نبود. به همین دلیل آموزش و به روز بودن اهمیت چندانی نداشت و تجربه به عنوان مهم ترین ابزار برای موفقیت در مشاغل محسوب می شد. از خصوصیات این نسل می توان به خوش بین بودن و اهمیت دادن به محل و محیط کار اشاره کرد.

نسل ایکس

تأثیرات مثبت این نسل بر نسل ایکس چیست و اصلا چگونه روی هم تأثیر می گذارند؟ در واقع افرادی که از نسل ایکس هستند پدرها و مادرهای نسل زد هستند. این دو نسل تفاوت ها و شباهت های بسیاری باهم دارند. نکته حائز اهمیت درمورد این نسل این است که هر فرد بسته به منطقه زندگی اش با فرد دیگری تفاوت دارد.

برای مثال این نسل در شرایط جنگی وارد بازار کار شدند که آن روزها بازار کار شرایط خاص خودش را داشت. برخی از رفتاری های نسل زد دقیقا شبیه به این نسل است. خصوصیات ویژه نسل ایکس شامل مواردی همچون سخت کوشی و موقعیت شناسی برای یافتن به خاطر شرایط و سایر موارد این چنین می شود. این افراد متولد سال 1343 تا 1358 هستند.

نسل آلفا

نسل آلفا در طبقه بندی نسل ها بعد از زد قرار می گیرد و این افراد در سال های 2010 تا 2024 به دنیا آمده اند و کمتر از 13 سال دارند و هنوز این نسل به پایان نرسیده است. نسل آلفا قدرت کارآفرینی بالایی دارند و به زودی کسب وکار خود را می توانند را اندازی کنند. این نسل به طورکلی چهارچوب شکن هستند و توانایی زیادی برای کار با وسایل دیجیتال دارند.

تفاوت های نسل زد و آلفا

 شاید شما هم ندانید که یکی از عمده ترین تفاوت های نسل آلفا با نسل زد چیست برای همین ما این موضوع را به شما توضیح می دهیم یکی از بزرگ ترین تفاوت های این نسل در استفاده از وسایل دیجیتال است. هر دوی این نسل ها امروز دارند از وسایل دیجیتال بهره می گیرند؛ اما هر کدام برای یک هدف متفاوت.

تفاوت های نسل زد و آلفا

 افرادی که از نسل آلفا هستند، معمولا برای اینکه با دوستان و اطرافیان خود رابطه برقرار کنند از این وسایل استفاده می کنند؛ اما در مقابل نسل زد؛ چون افرادی منزوی هستند، از اینترنت و وسایل دیجیتال برای آموزش دیدن و پیش بردن اهداف کاری خود بهره می برند. در واقع در جهت پیشرفت خود از این تکنولوژی ها کمک می گیرند.

روش های مدیریت نسل زد در محیط کار چگونه است؟

روش های مدیریت نسل زد در محیط کار چگونه است؟

از مهم ترین پرسش هایی که درباره افراد جوان مطرح می شود، این است که نسل زد چیست و چرا باید به آنها توجه ویژه ای کنیم و نحوه مدیریت این نسل در محیط کار چگونه است؟ پاسخ به این سؤالات اهمیت زیادی دارد. ما در اینجا، می خواهیم به شما راهکارهای بگوییم که این نسل را بهتر درک کنید و یاد بگیرید که چگونه یک کارمند نسل زد را مدیریت کنید. به طورکلی یک مدیر هوشمند که در بخش منابع انسانی خود یک کارمند نسل زد دارد، باید دست کم چند مورد از این نکات را که در ادامه خواهیم گفت، رعایت کند:

همراهی کردن

یکی از خصوصیات نسل زد که به طورجدی در آنها دیده می شود، انتظارات بالا است. یکی از این انتظارات همراهی کردن مدیر با او محسوب می شود و این امر برای این فرد از اهمیت بالایی برخوردار است. حتما باید به این موضوع دقت کنید که مدیریت کردن نسل زرد نیاز به همراه بالایی دارد و منظور ما از این حرف این است که باید یک نسل زد را به خوبی درک کنید. در حقیقت باید یک روابط دوستانه بین کارفرما و این افراد وجود داشته باشد، زیرا این موضوع ثابت شده است که در این شرایط، بازدهی نسل زد بالاتر می رود.

بازخورد مناسب دادن

شاید این موضوع جالب و قابل توجه باشد که بدانید، یکی از مهم ترین فاکتورها برای این نسل، باز خوگرفتن بابت کارهایشان است. شاید الان با خود بگویید که این مسئله تنها به مدیریت این نسل وابسته نیست؛ بلکه همه افراد به آن نیاز پیدا می کنند. بله حق با شما است اما دریافت بازخورد برای این افراد اهمیت ویژه ای دارد. این خصوصیت را می توان با تأثیرگذار بودن آن مرتبط بدانیم.

بازخورد مناسب دادن

 قسمتی از این خصوصیت تأثیرگذار بودن به خاطر بازخورد گرفتن و رعایت کردن مواردی است که شما به عنوان یک کارفرما به آنها گوشزد می کنید. حتما این موضوع را در نظر بگیرید که بازخورد گرفتن به معنای تعریف، تمجید و تشویق الکی نیست. البته باید این موضوع را رعایت کنید که اگر کار آن فرد خوب بود، شما باید به عنوان یک مدیر او را تشویق کنید. این نوع تشویق می تواند به صورت گرفتن ترفیع، افزایش حقوق یا حتی زبانی باشد.

منظور ما از بازخورد در زمینه روان شناسی نسل زد این است که آن فرد به این نکته واقف باشد که شما به کارهای او به اندازه کافی توجه می کنید و عملکردش را مورد بررسی قرار می دهید. این کار به قانونمندشدن و انگیزه گرفتن افراد، کمک زیادی می کند. حتی باعث ایجاد یک رقابت سالم در میان این نسل برای بهبود عملکردشان شود.

مطالعه کردن

شاید شما هم از خود بپرسید اهمیت مطالعه کردن درباره نسل زد چیست؟ پاسخ به این سؤال در ابتدا ساده است، اما باید به این نکته توجه نمایید که انسان ها موجودات پیچیده ای هستند و شک نکنید که هرچقدر میزان اطلاعات و تجربیات شما درمورد این نسل بیشتر باشد، به طور قطعی رو پیشرفت کارتان در همه جهات مؤثر خواهد بود. فراموش نکنید که نیازی نیست حتما کتاب های قطوری بخوانید؛ بلکه از نکته های ریز هم می توانید استفاده کنید

کنترل کردن صحیح

قطعا در هر محیط کاری و برای هر نسلی، یک سطح از کنترل بر روی کارها وجود دارد که این مورد برای نسل جوان هم صادق است. اما شیوه کنترل شما در این نسل باید کمی متفاوت باشد. این نسل دوست ندارند که خیلی کنترل شوند و بر عکس اندکی استقلال کاری و عملکردی می خواهند. شما باید طوری کنترل کنید که فرد مورد آزار و اذیت قرار نگیرد تا فرد در محل کار رفاه داشته باشد.

سخن نهایی

 اکنون که دیگر دانستید نسل زد چیست و چه نقشی در بازار امروز دارد، باید به اهمیت شناخت این نسل پی برده باشید. اینکه بدانید نسل Z چگونه فکر میکنند و نحوه عملکردشان چطور است، به شما کمک می کند که دررابطه با آنها موفق تر عمل کنید. این نسل با نسل های قبل شباهت ها و تفاوت های زیادی دارد که در این مقاله در مورد آنها توضیح دادیم تا این نسل را به خوبی بشناسید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

عارفه نجمی

اگر در زندگی شخصیت به مشکلی برخورد کردی، میتونم کمکت کنم و پاسخگوی سوالاتت باشم. نگران نباش!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا