سلامتسلامت روان

مهم ترین راه های افزایش تمرکز چیست؟

یکی از عواملی که امروزه افراد زود همه چیز را به فراموشی می سپارند، نداشتن تمرکز است. تمرکز برای تمامی کار های روزانه لازم است و با نداشتن آن، ممکن است مشکلاتی برای شما ایجاد شود. در این مقاله سعی داریم تعدادی از راه های افزایش تمرکز را به شما آموزش دهیم تا در انجام کار های روزمره خود، دچار سردرگمی و حواس پرتی نشوید. به صورت کلی، تمرکز یک تمرین ذهنی به شمار می رود؛ یا به عبارت دیگر تمرکز فعالیت آزادانه ذهن محدود به یک کار است.

این کار می تواند مطالعه کردن، صحبت کردن، آشپزی کردن و دیگر فعالیت های این چنینی باشد. شما زمانی می توانید بگویید تمرکز بالایی دارید، که تمامی قدرت ذهن خود را روی یک موضوع اعمال کنید. عوامل بسیاری مانند شرایط محیطی و یا مسائل روحی و روانی، می تواند باعث عدم ایجاد تمرکز شود. اما نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که تنها شما هستید که می توانید ذهن خود را کنترل کرده و بر روی چیز متمرکز شوید.

یکی از نکات مهمی که در ارتباط با تمرکز باید بدانید، این است که برای افزایش تمرکز، باید ذهن خود را مرتب کرده و کارهایی که می خواهید انجام دهید را دسته بندی کنید؛ زیرا ذهن شما می تواند چندین کار را با همدیگر انجام دهد، اما آیا نتیجه تمامی این کار ها را می پذیرید؟ آیا نتیجه انجام دادن چند کار همراه با یکدیگر، مانند انجام دادن یک امر به صورت تکی است؟ قطعا خودتان جواب این سوالات را می توانید بدهید. ما در این مقاله، به آموزش راه های افزایش تمرکز می پردازیم، پس تا آخر این مقاله ما را همراهی کنید.

برای افزایش تمرکز، باید ذهن خود را مرتب کنید

مقاله پیشنهادی:12 خوراکی موثر برای افزایش تمرکز

تمرکز چیست؟

تمرکز، روشی برای پرورش ذهن به شمار می رود که داشتن آن، باعث می شود اندیشه و کار های فرد، نتیجه خوب و مطلوبی داشته باشند. داشتن تمرکز، باعث می شود که ذهن آرام و آسوده تر باشد و برای انجام کار های مختلف، بهتر فرمان دهد. فردی که تمرکز دارد، ار درک بالاتری برخوردار است و مشکلات زندگی و سایر موضوعات را بهتر می شناسد و می داند که در برابر آنها باید چگونه عمل کند. بنابراین با داشتن تمرکز، می توانید حالت های ذهنی مفیدتری داشته باشید.

برای بیان تمرکز به زبان ساده تر می توان گفت زمانی که در حال انجام کاری هستید و توجه ای به اتفاقات اطراف خود نداشته باشید، یعنی توجه شما به صورت تمام و کمال به کاری که انجام می دهید باشد. کسی که تمرکز دارد، مدام از انجام کاری به انجام کار دیگری نمی پردازد، بلکه تمام وقت و انرژی خود را صرف کاری که دارد انجام می دهد می کند.

تأثیرات تمرکز در زندگی

تمرکز در زندگی هر فردی نقش مهمی را ایفا می کند، زیرا با نداشتن تمرکز، تمامی کارها به هم می پیچد و فرد احساس سردرگمی می کند. شما با آموختن راه های افزایش تمرکز که کارهای دشواری هم نیست، می توانید احساس بهتری داشته باشید و از کاری که انجام می دهید لذت ببرید. تمرکز تأثیرات بسیار خوبی در زندگی دارد که درادامه به بیان آنها می پردازیم.

پیشنهاد لنداسپا: برای افزایش تمرکز هنگام درس خواندن چه باید کرد؟

تأثیرات تمرکز در زندگی

֎ انجام ندادن چند کار به صورت هم زمان

زمانی که شما با تمرکز کامل به انجام کاری می پردازید، تمام فکرتان مشغول به آن می شود و دیگر وقتی برای فکر کردن به کار های بیهوده دیگر ندارید و همین امر باعث می شود که نتیجه کاری که آن را با تمرکز بالایی انجام داده اید، بسیار دلچسب تر و مطلوب تر از کارهای دیگر باشد. یکی دیگر از تأثیراتی که تمرکز در زندگی دارد این است که شما از انجام چند کار مختلف به صورت هم زمان جلوگیری می کنید. پرهیز از انجام دادن چند کار مختلف به صورت همزمان، موجب بالا رفتن تمرکز و جلوگیری از خطرات احتمالی شود.

֎ افزایش کیفیت کاری که انجام می دهید

وقتی شما در انجام کارهای روزمره تمرکز داشته باشید، می توانید متوجه نکاتی شوید که تا به حال هیچوقت به آن توجه ای نکرده بودید و همین نکات پیش پا افتاده و ساده، باعث تغییرات بسیار بزرگی در زندگی شما می شوند. هدر ندادن وقت زیاد، یکی دیگر از تأثیرات تمرکز در زندگی است. زیرا وقتی شما به انجام چند کار مختلف به صورت همزمان می پردازید، وقت خیلی زیادی از شما گرفته می شود و نتیجه کار هم چنان مطلوب نخواهد بود؛ اما اگر تنها روی یک کار تمرکز کنید، نتیجه بهتر با زمان صرف شده کمتری خواهید داشت.

تمرینات فن بیان باعث بهبود لحن گفتار شما خواهد شد

افزایش کیفیت کاری که انجام می دهید

֎ افزایش تمرکز، افزایش یادگیری

یکی دیگر از مهم ترین تأثیرات تمرکز، افزایش یادگیری است. هر انسانی برای اینکه بتواند به زندگی خود ادامه دهد، به یادگیری نیاز دارد. همان طور که می دانید، یادگیری بدون تمرکز امکان پذیر نیست؛ زیرا در ذهنی آشفته و پریشان، مطالب به خوبی ثبت نمی شوند و خیلی زود فراموش می شوند. دانش آموزان و دانشجویان نیز باید راه های افزایش تمرکز را فرا بگیرند و به آنها عمل کنند تا در درس هایشان موفق تر باشند.

֎ افزایش تمرکز، نزدیک تر شدن به هدف و موفقیت

یکی از مهم ترین مسائل زندگی ما که هر کسی خواهان رسیدن به آن است، موفقیت بوده و موفقیت به تمرکز وابستگی دارد. خوب می دانید که موفقیت بیشتر از هر چیزی نیازمند تلاش و سخت کوشی است؛ اما داشتن یک ذهن آرام و متمرکز به ما کمک می کند که برای رسیدن به موفقیت برنامه ریزی کرده و در راه جنگیدن برای هدف، بهتر عمل کنیم. نداشتن یک ذهن متمرکز باعث مشکلات زیادی شده و رسیدن به هدف را برای شما سخت می کند.

قرار گذاشتن و نکاتی که باید بدانید

֎ برقراری ارتباط بهتر با داشتن یک ذهن متمرکز

نمی توان به صورت دقیق گفت که تمامی ارتباطات ما وابسته به تمرکز است؛ اما خوب می دانید که با داشتن تمرکز بالا، می توانید خیلی بهتر ارتباط برقرار کرده و به راحتی و با اعتماد به نفس بالا، با طرف مقابل خود صحبت کنید. نکته حائز اهمیت درباره ارتباط با دیگران که باید به آن توجه داشته باشیم، خوب دیدن و خوب شنیدن است و این خوب دیدن و خوب شنیدن، نیازمند یک ذهن متمرکز است.

برقراری ارتباط بهتر با داشتن یک ذهن متمرکز

عوامل مؤثر بر عدم تمرکز

همان طور که پیش از این گفتیم، انجام دادن راه های افزایش تمرکز کار دشواری نیستند؛ اما پیش از آن باید بدانیم که چه عواملی باعث جلوگیری از افزایش تمرکز و حواس می شوند؟ آیا این عوامل را می توان حل کرد؟ در ادامه به سوال هایی که در ذهنتان ایجاد شده است، پاسخ خواهیم داد؛ پس تا آخر این مقالع ما را همراهی کنید.

عواملی که باعث عدم تمرکز می شوند، به دو دسته عوامل درونی و ذهنی، و عوامل بیرونی و محیطی تقسیم می شوند. عوامل درونی و ذهنی، عواملی هستند که در درون بدن شما اتفاق افتاده و باعث آزار، اذیت و عدم ایجاد تمرکز در شما می شوند. این عوامل عبارت اند از تمامی عواطف و احساسات مختلف مانند درد و رنج، غم و نگرانی، ترس، خشم و شادی و موارد دیگر. برخی دیگر مربوط به جسمتان می شوند، مانند گرسنگی و تشنگی، سردی، گرمی و احساس درد در قسمت های داخلی بدن.

عوامل بیرونی و محیطی، شامل عواملی می شوند که به شما ارتباطی ندارند، اما باعث عدم ایجاد تمرکز شما می شوند. عوامل بیرونی شامل مسائلی مانند نور شدید یا ضعیف، صداهای اطراف، فضای مجازی و رسانه ها می شوند. عوامل ذکر شده، تأثیر بسیار زیادی بر روی ایجاد تمرکز دارند که دوری یا حل این مشکلات، باعث تمرکز بهتر نیز می شود.

عوامل مؤثر بر عدم تمرکز

راه های افزایش تمرکز به طور دقیق

شاید اکنون برایتان سوال باشد که چگونه تمرکز خود را افزایش دهیم؟ برای تمرکز بیشتر، راه های ساده ای هستند که با انجام دادن آنها به افزایش تمرکز خود کمک می کنیم. اکنون به بیان راه های افزایش تمرکز می پردازیم.

֎ تمرین ذهنی

اولین روش برای ایجاد تمرکز، تمرین ذهنی است؛ برای انجام این روش باید در ابتدا کتابی را انتخاب کرده و یک صفحه از آن را در نظر بگیرید. سپس شروع به شمردن تعداد کلمات هر پاراگراف کنید؛ یک بار دیگر هم این کار را انجام دهید تا مطمئن شوید که درست شمرده اید. در ابتدا با یک پاراگراف شروع کنید و وقتی که این کار برایتان راحت شد، تعداد کلمات یک صفحه را بشمارید.

֎ دور شدن از همه چیز به مدت 30 دقیقه

اگر خواهان افزایش تمرکز خود هستید، به مدت 30 دقیقه فضای مجازی را رها کنید و به حوزه کاری خود و کارهایی که در آینده می خواهید انجام دهید فکر کنید. فرقی هم نمی کند که این 30 دقیقه صبح، عصر و یا شب باشد. پس از مدتی که این کار را انجام دادید، نتیجه آن را روی تمرکز خود مشاهده می کنید.

دور شدن از همه چیز به مدت 30 دقیقه

֎ نوشیدن یک قهوه یا چای

قهوه ای که افرا در صبح مصرف می کنند، فقط به سرحال کردن آنها در طول روز کمک نمی کند، بلکه باعث ایجاد تمرکز نیز می شود. اگر بعد از ظهر نیاز به تمرکز دارید، می توانید با مصرف یک فنجان چای یا قهوه، تمرکز خود را افزایش دهید.

֎ ورزش

تا کنون تعدادی از راه های افزایش تمرکز را می دانید؛ اکنون به معرفی بقیه آن ها می پردازیم. انجام ورزش های هوازی مانند دو، پیاده روی کردن و یوگا، موجب کاهش استرس و مرتب سازی ذهن می شوند. انجام این فعالیت ها به تقویت حافظه و ذخیره خاطرات و وقایع نیز کمک می کند. همچنین کاهش استرس، موجب افزایش تمرکز نیز می شود.

֎ تکنیک پومودورو

یکی از تکنیک های افزایش تمرکز، تکنیک پومودورو است؛ برای پیاده کردن این تکنیک، باید خودتان را متقاعد کنید که 25 دقیقه به انجام کار مورد نظر بپردازید؛ پس از گذشت 25 دقیقه، 5 دقیقه استراحت کنید. 4 بار این کار را انجام دهید تا چرخه 2 ساعته تکمیل شود؛ سپس 15 تا 30 دقیقه استراحت کنید.

֎ مدیریت انرژی

اگر می دانید که فعالیتی به انرژی زیادی نیاز دارد، زمانی شروع به انجام آن کنید که انرژی مورد نیاز را داشته باشید؛ زیرا کمبود انرژی موجب عدم تمرکز کافی برای انجام آن کار شده و همین دلیل باعث می شود نتیجه آن کار مطلوب و قابل قبول نباشد.

کمبود انرژی موجب عدم تمرکز کافی برای انجام آن کار می شود

֎ رژیم غذایی

مکمل ها، ویتامین ها و مواد معدنی، موجب افزایش تمرکز و قدرت ذهن نیز می شوند. استفاده از خوراکی هایی مانند شکلات تلخ، کافئین، آجیل و ماهی، با جلوگیری از بروز برخی مشکلات، باعث افزایش تمرکز و حواس می شوند.

֎ گوش دادن به موسیقی

یکی دیگر از راه های افزایش تمرکز و یادگیری، گوش دادن به موسیقی است. سر و صدای زیاد باعث عدم ایجاد تمرکز می شود؛ اما طبق تحقیقات انجام شده، موسیقی در ایجاد تمرکز نقش بسیار مؤثری دارد؛ مخصوصا اگر این موسیقی ها، درباره طبیعت یا موسیقی کلاسیک باشند.

֎ تقسیم کارها

همان طور که پیش از این گفتیم، باید از انجام چند کار به صورت هم زمان خودداری کنید. اگر این کار را انجام ندهید، دائم دچار حواس پرتی می شوید. پس با دسته بندی کارها به صورت اولویت بندی شده، به افزایش تمرکز خود کمک کنید.

֎ خواب کافی

یک از مهم ترین چیزهایی که در رابطه با تمرکز باید با آن توجه کنید، خواب کافی است. وقتی که ذهن و بدن انسان خسته باشند، تمرکز کردن بر کارها دشوار تر می شود؛ پس سعی در طول 24 ساعت، حداقل 7 ساعت خواب شبانه داشته باشید.

وقتی که ذهن و بدن انسان خسته باشند، تمرکز کردن بر کارها دشوار تر می شود

֎ تمرین تمرکز در طول روز

شما می توانید با هر کار روزمره خود، تمرین تمرکز را انجام دهید؛ مثلا در حین غذا خوردن، سعی کنید تمام حواس خود را به غذا جمع کنید و از گوش دادن به سر و صدا های اطراف خودداری کنید. انجام روزانه این تمرین ها موجب افزایش تمرکز نیز می شوند.

֎ تهیه کردن یک لیست از حواس پرتی هایتان

فرض کنید که شما در حال نوشتن مقاله هستید؛ سپس یادتان می آید که آن فیلمی را که دوستتان برایتان ارسال کرده است را ندیده اید؛ سپس می روید و مشغول دیدن فیلم می شوید. در این حالت حواستان از کاری که در حال انجام آن بوده اید پرت شده و به سمت دیگری می رود؛ پس اگر در حین انجام کاری، چیز دیگری به ذهنتان رسید، آن را یادداشت کرده و بعدا به آن رسیدگی کنید.

֎ برنامه ریزی

برنامه ریزی، یکی دیگر از راه های افزایش تمرکز است. زمانی که از تمامی کارهایی که می خواهید انجام دهید اطلاع داشته باشید و وقت مناسبی را برای انجام آن کارها انتخاب کرده باشید، موجب افزایش تمرکز خود شده اید؛ زیرا ذهنتان نگران کارهای دیگر نیست.

برنامه ریزی، یکی دیگر از راه های افزایش تمرکز است

روش هایی که تا کنون نام برده ایم، از راه های افزایش تمرکز و یادگیری هستند؛ بقیه این روش ها را به دلیل کمبود وقت، به صورت خلاصه برای شما توضیح خواهیم داد:

  • تغییر محیط: سعی کنید فضای کار خود را به گونه ای انتخا کنید که از آن لذت ببرید.
  • دوری از حواس پرتی: چک نکردن موبایل خود در اوایل صبح و خاموش کردن تلویزیون، از جمله کارهایی هستند که باعث حواس پرتی شما می شوند.
  • نصب اپلیکیشن های مختلف: با نصب اپلیکیشن هایی که برای ایجاد تمرکز برنامه ریزی شده اند، به افزایش تمرکز خود کمک کنید.
  • مزاحم نشدن افراد متفرقه: به کسانی که اطرافتان هستند بگویید که در زمانی که مشغول انجام دادن کاری هستید، مزاحم شما نشوند.
  • نکات تغذیه ای: انجام کارهایی مانند مدیتیشن، طب سوزنی، تمرین یوگا، خط خطی کردن کاغذ، ورزش کردن و مصرف کم مواد قندی باعث افزایش تمرکز شما می شوند.
  • استفاده از خوراکی های کافئین دار: مصرف خوراکی هایی که دارای کافئین هستند، باعث افزایش تمرکز شما می شوند؛ مانند شکلات تلخ و قهوه.
  • زندگی در حال: فکر به گذشته و آینده، باعث عدم ایجاد تمرکز می شود.

سخن نهایی

در این مقاله از لنداسپا، راه های افزایش تمرکز را به شما آموزش دادیم. با انجام این کارهای ساده، نه تنها به افزایش تمرکزتان، بلکه به سلامتی بدن خود نیز کمک می کنید. دقت داشته باشید که نداشتن تمرکز، باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی و از بین رفتن اعتماد به نفس نیز می شود؛ پس با انجام روش های افزایش تمرکز حواس که پیش از این ذکر شد، تمرکز خود را بالا ببرید تا در کارهای روزمره خود، احساس خوبی داشته باشید.

3.3/5 - (55 امتیاز)

عارفه نجمی

اگر در زندگی شخصیت به مشکلی برخورد کردی، میتونم کمکت کنم و پاسخگوی سوالاتت باشم. نگران نباش!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا