سلامت

اعتیاد به الکل چه بلایی بر سر بدن می‌آورد

یکی از چیزهای اعتیاد آوری که امروزه زیاد استفاده می شود، الکل است. شاید برخی از افراد از الکل، به صورت تفریحی استفاده کنند؛ اما به مرور زمان، مصرف بیش از حد از آن، موجب اعتیاد به الکل می شود. البته همان مصرف تفریحی الکل هم تأثیرات بدی روی بدن می گذارد و ممکن است مشکلات بسیاری را برای شما ایجاد کند. اعتیاد الکل، یکی از بیماری های جدی و شایع این روزها شده که نه تنها بر جسم اثرات بدی می گذارد، بلکه فعالیت های ذهنی را نیز متخل می سازد.

این بیماری هم مانند بیماری های دیگر قابل درمان است؛ پس به جای دوری از کسانی که به الکل اعتیاد دارند، به آنها برای درمان اعتیاد الکل کمک کنید. در غیر این صورت می تواند مشکلات ناگوار و بدی برایشان رخ دهد. همچنین امروزه متأسفانه دسترسی به الکل، خیلی راحت شده و افراد بیشتری نیز در معرض اعتیاد به این ماده مضر قرار می گیرند.

به همین دیلیل شما باید علائم اعتیاد به الکل را بشناسید تا اگر افرادی در اطراف شما به آن دچار شد، بتوانید اعتیاد ایشان را تشخیص دهید و برای درمان بیماری آنها اقدام های لازم را انجام دهید. اگر می خواهید علائم اعتیاد به الکل و عوارض آن را بشناسید، تا آخر این مقاله ما را همراهی کنید.

چگونه اعتیاد به الکل را ترک کنیم

علائم اعتیاد به الکل چیست؟

کسی که به الکل اعتیاد دارد، علائم خاصی را از خود نشان می دهد که شما با شناختن آنها می توانید تشخیص دهید که این فرد الکل مصرف کرده و یا در برخی موارد تشخیص اعتیاد به الکل آن فرد نیز بسیار راحت است.

علت ها و درمان سرماخوردگی بعد از ترک اعتیاد را بشناسید!

◉ بوی بدن دهان

یکی از رایج ترین علائم مصرف الکل، بوی بد دهان است. از بوی دهان این افراد به راحتی می توان تشخیص داد که الکل خورده اند. دهان افرادی که این ماده را مصرف می کنند، به وضوح بوی نامطبوع الکل می دهد.

◉ قرمزی غیر عادی چشم

همچنین کسی که از الکل استفاده کرده است، چشم هایش قرمز می شوند. یعنی این قرمزی کاملا غیر عادی است. البته میزان قرمزی چشم، به مقدار الکلی که خورده هم بستگی دارد. یعنی هر چقدر مصرف الکل کمتر باشد، قرمزی چشم نیز کمتر است هر چقدر بیشتر باشد، چشم ها بیشتر قرمز می شوند.

◉ زود از کوره در رفتن

یکی دیگر از علائم اعتیاد به الکل که بسیار شایع است، پرخاشگری و زود از کوره در رفتن به شمار می رود. وقتی افراد از الکل استفاده می کنند، رفتارهای بسیار بد و تهاجمی دارند که کاملا غیر عادی بوده و قبلا اصلا این رفتارها را انجام نمی داده است.

◉ تغییرات ناگهانی در افراد

شاید برخی از افراد را ببینید که در مدت زمان کمی خیلی لاغر یا چاق می شوند. این موضوع نیز یکی دیگر از علائم اعتیاد به الکل است. افرادی که زیاد الکل مصرف می کنند، یا مقدار زیادی کاهش وزن داشته یا مقدار زیاد افزایش وزن در مدت زمان کم دارند.

علائم اعتیاد به الکل چیست؟

اعتیاد به گوشی موبایل | نشانه ها، عوارض و راه های درمان آن

◉ تغییرات در شیوه قضاوت و بهداشت فرد

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که بر سر موضوعی، یک فرد کاملا موافق یا مخالف است؛ اما پس از گذشت مدت زمانی، نظراتشان تغییر می کنند و یا دیگر مانند قبل سفت و سخت پای نظر خود نیستند. در این مواقع، احتمال این که آن فرد اعتیاد به الکل پیدا کرده باشد زیاد است. همچنین افراد معتاد به الکل، دیگر اهمیت زیادی به ظاهر و رعایت بهداشت خود نمی دهند.

◉ ناامید شدن و کم شده انگیزه

بسیاری از اافراد الکلی، انگیزه خود را برای انجام کارهایشان از دست می دهند. یعنی کارهایی که قبلا برای انجام آنها شور و شوق زیادی داشته اند را یا اصلا انجام نمی دهند یا دیگر آن کار کیفیت سابق را ندارد. همچنین آنها از انجام دادن کارهایی که به آن عادت داشته اند هم باز می مانند.

◉ خستگی زیاد و مشکلات روحی و روانی

کسی که معتاد الکل است، همیشه خسته و ناخوش به نظر می رسد. همچنین زودرنجی، یکی دیگر از علائم اعتیاد شدید به الکل است. همان طور که پیش از این گفتیم، اعتیاد الکلی می تواند موجب اضطراب، افسردگی و مشکلات روحی و روانی بسیاری شود. این مشکلات به مرور زمان، بدتر شده و روزی به جایی می رسند که هیچ راهی برای درمان آنها پیدا نمی شود.

در این مقاله با نوشیدنی مفید برای ترک اعتیاد آشنا شوید

اعتیاد به الکل چگونه است

◉ صادق نبودن

افرادی که به الکل معتاد می شوند، در برخی از شرایط مانند قبل عمل نمی کنند. مثلا ممکن است از جواب دادن به سوالات شما طفره روند یا رفتارهای مرموزی انجام دهند. همین طور شاید شما از یک موضوع آگاهی کامل داشته باشید، اما با پرسیدن آن از فرد معتاد الکلی، از ایشان دروغ بشنوید. به صورت کلی مرموز رفتار کردن و دروغ گفتن، از دیگر نشانه های اعتیاد به الکل هستند.

چه کسانی بیشتر مستعد اعتیاد به الکل هستند؟

اکنون به صورت کامل علائم اعتیاد به الکل را می دانید، اگر این علائم را در افراد اطراف خود دیدید، حتما خیلی سریع برای ترک آن فرد اقداماتی را انجام دهید؛ زیرا الکل می تواند موجب به وجود آمدن بیماری ها و مشکلات بسیاری شود. لازم است بدانید که برخی از افراد، بیشتر از دیگران در معرض اعتیاد الکلی قرار می گیرند. به صورت کلی، یک دلیل قطعی برای اعتیاد الکلی وجود ندارد، اما عواملی هستند که اعتیاد الکلی را افزایش می دهند. برای آگاهی از عوامل افزایش احتمال اعتیاد الکلی، در ادامه ما را همراهی کنید.

لازم است بدانید که اگر آقایان بیشتر از 15 وعده الکل در هفته مصرف کنند، احتمال اعتیاد آنها به این ماده افزیش می یابد. همچنین بانوانی که در هفته بیشتر از 12 بار الکل می خورند، بیشتر از دیگران در معرض اعتیاد الکلی قرار می گیرند. علاوه بر این، برای این که به الکل معتاد نشوید، نباید بیشتر از 5 بار در روز الکل مصرف کنید؛ مصرف الکل بیشتر از 5 بار در روز حتی یک بار در هفته، می تواند موجب اعتیاد به این ماده این شود.

مقاله پیشنهادی: زنجبیل و ترک اعتیاد

عوارض اعتیاد به الکل

کودکی که والدین الکلی دارد هم یکی دیگر از کسانی به شمار می رود که بیشتر از دیگران در معرض اعتیاد به الکل قرار می گیرد؛ زیرا کودکان تأثیر بسیار زیادی از والدین خود می پذیرند. از دیگر عواملی که ممکن است کار افراد را به سمت الکل بکشد، داشتن سابقه بیماری های روانی مانند اضطراب و افسردگی است. ممکن است افرادی که از بیماری های روانی رنج می برند، برای درمان این درد، از الکل استفاده کنند. اعتماد به نفس پایین، می توانمد موجب اعتیاد الکلی شود و افراد را به راه های خیلی بدی بکشاند.

عوارض اعتیاد به الکل

همان طور که پیش از این گفتیم، مصرف الکل به صورت تفریحی هم می تواند موجب آسیب های فراوان به بدن شده و مشکلات بسیاری را ایجاد کند؛ حالا شما فکر کنید که افرادی به این نوشیدنی مضر، اعتیاد دارند. اعتیاد به این ماده، می تواند عوارض خطرناکی داشته باشد که حتی در برخی از موارد، موجب گرفتن جان آدمی می شود. شاید تا حدودی عوارض اعتیاد به الکل را بدانید؛ ما در این قسمت، تمامی عوارض اعتیاد به الکل در مردان و زنان را به صورت کامل توضیح خواهیم داد.

عوارض سطحی اعتیاد

شاید بتوان عوارض اعتیاد الکلی را به دو قسمت عوارض سطحی اعتیاد و عوارض عمیق و بدتر اعتیاد تقسیم کرد. عوارض سطحی اعتیاد مواردی مانند به لکنت زبان، به هم ریختگی حرکات، سر درد، استفراغ و حالت تهوع، افکار مربوط به خودکشی، حواس پرتی، خواب آلودگی، ضعف حافظه و از دست دادن هوشیاری هستند. این عوارض ممکن است برای هر کسی رخ دهند؛ یعنی هر کسی که الکل مصرف می کند، قطعا با یکی از این عوارض رو به رو خواهد شد.

عوارض عمیق اعتیاد

عوارض عمیق اعتیاد

یکی از مهمترین اعضای بدن، کبد است. خوب است بدانید که اعتیاد به الکل می تواند به مرور زمان، موجب نابودی کبد شود. از آسیب های وارد شده در رابطه با الکل، می توان به موراد زیر اشاره کرد:

  • افزایش چربی کبد
  • التهاب کبد
  • زخم شدن و تخریب بافت کبد
  • سیروز کبدی

◉ دستگاه گوارش و بیماری های قلبی

زخم و التهاب معده، از دیگر عوارضی است که با اعتیاد الکی در بدن ایجاد می شود. همچنین این نوشیدنی می تواند موجب اثر منفی گذاشتن بر جذب ویتامین های مختلف مخصوصا ویتامین B شود. آسیب به پانکراس و التهاب آن، از دیگر عوارض اعتیاد الکلی بر دستگاه گوارش است. الکل می تواند افزایش فشار خون و نارسایی قلبی و سکته شود. بیماران قلبی به هیچ عنوان نباید الکل مصرف کنند.

◉ دیابت و مشکلات بینایی

مصرف الکل با آزاد کردن گلوکز در کبد تداخل ایجاد می کند و می تواند کاهش قند خون را در پی داشته باشد. پیشنهاد می شود که افراد مبتلا به دیابت نیز الکل نخورند. علاوه بر این، الکل می تواند تأثیر بدی روی بینایی بگذارد. به مرور زمان، الکل روی حرکات غیر اراده کره چشم و عضلات آن تأثیرات منتفی می گذارد. به طوری که عضلات چشم، به مرور فلج می شوند. این امر به دلیل کمبود ویتامین B1 در بدن انجام می شود.

درمان اعتیاد به الکل

تأثیر اعتیاد به الکل در زنان باردار

لازم است بدانید که اعتیاد به الکل در زنان باردار، می تواند موجب اثرات بدی روی بچه شود. بارداری و اعتیاد را یکی از خطرناک ترین ترکیب ها می دانند؛ زیرا اعتیاد الکی در دوران بارداری، ممکن است به سقط جنین منجر شود. سقط جنین، مرده زایی، ناتوانی های متخلف جسمی، ذهنی و رفتاری مادام العمر برای نوزاد، تناسب نامناسب، بیش فعالی، ناتوانی در یادگیری، تأخیر در حرف زدن، حافضه ضعیف، کوچک بودن سایز سر، مشکلات خواب، کوتاهی قد و موارد بسیار زیاد دیگر، از جمله عوارض اعتیاد مادران باردار به الکل هستند.

به صورت کلی، الکل عوارض بسیاری دارد که به دلیل محدودیت، سایر آنها را نمی توانیم توضیح دهیم. از دیگر عوارض اعتیاد الکلی می توان به آسیب به استخوان ها، ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن، افزایش احتمال به سرطان و به وجود آمدن اختلالات جنسی در زنان و مردان معتاد به الکل اشاره کرد.

بهترین روش های ترک اعتیاد به الکل

قطعا ترک اعتیاد مانند معتاد شدن به آن راحت نیست؛ اما باید بدانید که کار غیرممکنی وجود ندارد. الکل روز به روز بیشتر از قبل موجب نابودی افراد می شود؛ به همین دلیل باید هر چه سریع تر، راه های درمان اعتیاد به الکل را فرا بگیرید و آنها را انجام دهید.

بهترین روش های ترک اعتیاد به الکل

◉ خودتان اعتیاد به الکل را ترک کنید

در اولین مرحله، باید قبول کنید که شما به یک بیماری مبتلا هستید و باید تمامی توان خود را برای از بین بردن آن به کار بگیرید. برخی از افراد علاقه ای به مشورت با دیگران ندارند، بلکه دوست دارند که خودشان الکل را ترک کنند. این افراد به مرور مصرف الکل خود را کاهش داده و به روزی می رسند که دیگر اعتیادی به الکل ندارند.

◉ از یک مشاور کمک بخواهید

شاید فکر کنید که مراجعه به مشاور، تأثیری در ترک اعتیاد به الکل ندارد؛ امام وقتی به یک مشاور خوب مراجعه ی کنید، می توانید تأثیرات مثبت را در خود تماشا کنید. مشاوران برای شما برنامه هایی به منظور ترک اعتیاد الکلی طراحی می کنند. همچنین برای کاهش وابستگی الکل، به این مشاوران مراجعه کنید.

◉ مشکلات زمینه ای خود را از بین ببرید

همان طور که پیش از این گفتیم، بسیار از افراد به خاطر افسردگی، اضطراب، کمبود اعتماد به نفس و دیگر موارد این چنین به الکل روی می آورند. شما در ابتدا باید این مشکلات را در خود حل کنید تا بتوانید از شر این ماده کشنده خلاص شوید.

◉ داروهای مختلف را مصرف کنید

داروهایی هستند که به منظور کاهش میل به الکل به وجود آمده اند. از این داروها می توان به نالترکسون اشاره کرد که میل به نوشیدنی را کاهش می دهد. همچنین کمپرال می تواند به شما برای کمتر نوشیدن الکل کمک کند.

علائم اعتیاد به الکل

◉ بدنتان را سم زدایی کنید

شما می توانید با استفاده از داروهای گیاهی یا صنعتی، بدن خود را سم زدایی کنید. همچنین پس از ترک الکل، افراد یک پریشانی و آشفتگی خاصی دارند که برای درمان آن، می توانید از داروهایی مانند کلردیازپوکساید استفاده کنید. روند درمان اعتیاد الکلی، 4 تا 7 روز طول می کشد.

◉ از نوشیدن دوباره الکل پرهیز کنید

برخی از افراد، به خوبی اعتیاد به الکل و سم زدایی بدن را انجام می دهند؛ اما پس از گذشت مدت زمانی، دوباره شروع به مصرف می کنند. برای این که این اتفاق نیوفتند می توانید از مشاور، گروه های حمایتی و کمک های پزشکی کمک بگیرید تا دوباره مجبور به تحمل آن سختی ها نشوید.

سخن نهایی

در این مقاله از لنداسپا، دانستیم که اعتیاد به الکل چگونه است. اعتیاد به الکل را می توان یکی از جدی ترین مشکلات جهان امروزی دانست؛ در کشوری مانند آمریکا، بسیاری از مرگ و میر و تصادف ها، ناشی از مصرف بیش از حد اعتیاد به الکل است. همچنین با خواندن این، مقاله دانستیم که چگونه اعتیاد به الکل را ترک کنیم. شما باید به جای دوری از افراد معتاد به الکل، کنار آنها باشید و از آنها حمایت کنید. همچنین علائم اعتیاد به الکل را جدی بگیرید. اگر شما هم تجربه ای از ترک الکل دارید، می توانید تجربه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

عارفه نجمی

اگر در زندگی شخصیت به مشکلی برخورد کردی، میتونم کمکت کنم و پاسخگوی سوالاتت باشم. نگران نباش!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا