آموزش ماساژماساژ کودک

ماساژ پشت کودک

چگونه پشت کودک را ماساژ دهیم

برای ماساژ پشت کودک، کودک خود را در حالی که پاهایش به سمت شماست روی شکم بخوابانید. اگر کودک به خوابیدن به پشت یا پهلو عادت دارد، ممکن است قرار گرفتن بر روی شکم را دوست نداشته باشد. اما با کوشش او را به انجام این کار تشویق کنید چرا که این کار به رشد مهارت‌های حرکتی اصلی او کمک می‌کند.برای سلامت بیشتر کودک، ماساژ پشت کودک می‌تواند روشی خوشایند برای آشنا ساختن او با این وضعیت باشد. کودک در آغاز ممکن است تنها مدت زمان کوتاهی را روی شکم تحمل کند، بنابراین حرکات پشت را تا جایی که اجازه می‌دهد انجام داده و به تدریج آن را افزایش دهید. از آنجایی که او نمی‌تواند شما را ببیند، با او صحبت کنید و ترنم اطمینان بخشی ایجاد کنید تا او هنگام ماساژ آسود باشد.

مقاله پییشنهادی : درمان میگرن

1- مالش‌های افلوراژ در ناحیه پشت بدن

مالش‌های افلوراژ در ناحیه پشت بدن

یک دست خود را به صورت افقی در قسمت بالای پشت کودک درست زیر گردن او بگذارید و به صورت محکم به سمت خود مالش دهید. هنگامی که به نشیمنگاه او رسیدید، دست خود را بردارید. اما درست پیش از انجام این کار دست دیگر خود را در نقطه شروع بگذارید. همانند پیش به پایین مالش دهید. این مالش‌ها را چندین‌بار تکرار کنید.

2- ماساژ شانه‌ها

ماساژ شانه‌ها

در این قسمت از ماساژ پشت کودک هر دست خود را در یک طرف گردن گذاشته و با استفاده از کف دست شانه‌ها را در جهت دست‌ها مالش دهید. چندین بار تکرار کنید. معمولاً کودکان و والدین نقاط تنش همسانی دارند، بنابراین اگر شانه‌ها و گردن خودتان دچار تنش است، این مالش را در همان نقطه بر روی کودک انجام دهید.

3- حرکات دایره‌ای کوچک در امتداد ستون مهره‌ها

حرکات دایره‌ای کوچک در امتداد ستون مهره‌ها

انگشتان شست خود را در دو طرف ستون مهره کودک، درست زیر گردن بگذارید. با انگشتان شست خود حرکات دایره‌ای کوچک ایجاد کرده و آن‌ها را در ناحیه پشت به سمت نشیمنگاه او حرکت دهید. مطمئن شوید که انگشتان شست دو طرف ستون مهره باشد و نه روی خود ستون مهره‌ها.

4- کشیدن پهلوها

دست‌های خود را به‌صورت افقی روی پشت کودک بگذارید. دست‌های خود را در کنار هم حرکت داده و دست راست خود را در جهت پهلوی چپ کودک و دست چپ خود را در جهت پهلوی راست او حرکت دهید. در حالی‌که ماهیچه‌های پهلو را به آرامی با انگشتان در جهت ستون مهره می‌کشید، دستان خود را همزمان به نقطه آغاز برگردانید. در حالی‌که این کار را انجام می‌دهید دست خود را در جهت بالا و پایینِ پشت کودک حرکت دهید و این حرکات افقی را چندین بار تکرار کنید، به این ترتیب پهلوها را در تمام طول تنه ماساژ می‌دهید.

5- مالش‌های بزرگ روی پشت و شانه‌ها

مالش‌های بزرگ روی پشت و شانه‌ها

دست‌هایتان را در کنار هم روی پشت کودک بگذارید طوری که دست راست شما نزدیک سر کودک باشد. دست چپ را در جای خود نگه‌داشته، دست راست را در امتداد پهلوی راست کودک حرکت دهید، سپس در جهت شانه چپ و روی آن به صورت مورب حرکت کنید. سپس همان دست را با حرکت لغزشی به سمت بالای ران راست کودک برگردانید. حال دست چپ خود را در جهت پهلوی او حرکت داده، سپس به سمت بالا و روی شانه راست به صورت مورب حرکت کرده و به سمت پایین تا بالای ران چپ برگردید. دست‌های خود را به نقطه شروع برگردانید و این مالش را تکرار کنید.

6- ماساژ قاعده ستون مهره

ماساژ قاعده ستون مهره

قاعده دست خود را در گودی کمر کودک درست بالای مرکز نشیمنگاه، در قاعده ستون مهره، بگذارید. با فشار ملایم چندین بار در جهت عقربه ساعت حرکات دایره‌ای ایجاد کنید.

ماسا ژ باسن

ماسا ژ باسن

کف دست‌های خود را در پایین نشیمنگاه بگذارید. در حالی‌که دست راست در جهت عقربه‌های ساعت و دست چپ در خلاف عقربه‌های ساعت حرکت می‌کند، با دست‌های خود به صورت همزمان چندین بار حرکات دایره‌ای اجرا کنید. همزمان با حرکات دایره‌ای، دست‌هایتان را در اطراف نشیمنگاه به آهستگی حرکت دهید.

مالش‌های افلوراژ در ناحیه پاها

پس از اتمام ماساژ نشیمنگاه، با یک دست پاها را در جهت مچ‌پا به صورت محکم مالش دهید. هنگامی‌که به مچ‌پا رسیدید، با دست دیگر همین حرکت را در پای دیگر اجرا کنید. یک دست همواره باید در تماس با بدن کودک باشد. این حرکات را چندین‌بار تکرار کنید.

پایان مالش‌ها در پشت بدن

پایان مالش‌ها در پشت بدن کودک

مالش‌های افلوراژ در تنه. دست چپ خود را روی شانه راست کودک بگذارید. با استفاده از کف دست، به‌صورت مورب ناحیه پشت، روی نشیمنگاه چپ و ناحیه ران چپ تا پا را مالش دهید. پس از رسیدن به پا، دست راس خود را روی شانه چپ کودک قرار داده و به صورت مورب ناحیه تنه تا پای راست را مالش دهید. با استفاده از مالش‌های محکم، بدون قطع تماس با بدن کودک، دوبار تکرار کنید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا