تاریخ امروز :مهر 30, 1400

تاریخچه سنگ درمانی

سنگ درمانی

سنگ درمانی که از دیرباز در زمره درمانهای طبیعی بوده، امروزه تحت نام(Gem Therapy) به عنوان یکی از رشته های طب مکمل معرفی و طبقه بندی می شود.

استفاده از خواص درمانی سنگ درمانی نیمه قیمتی و گوهر ها برخلاف استقبال گسترده مردم جهان طی سالهای اخیر، موضوع جدیدی نیست بلکه هزاران سال قدمت دارد. شواهد کاربرد سنگهای طبیعی برای درمان بیماریهای مختلف در قدیمی ترین تمدنهای بشری به چشم می خورد.

دلیل سنگ درمانی سنگ درمانی تاریخچه سنگ درمانی beautiful pink spa flowers with spa hot stones water wet background side composition copy space spa concept dark background 1220 1445

بر اساس این شواهد، در طول تاریخ از سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی برای مقاصد درمانی یا محافظت افراد در برابر بلاهای طبیعی و تاثیرات نامطلوب محیطی استفاده می‌شده است.

قدیمی ترین گزارش ها در مورد خواص درمانی گوهرها به هزاره چهارم پیش از میلاد باز می‌گردد. چنین به نظر می رسد که کتیبه های سومری و متون علوم و دایی مربوط به هند باستان، کهن ترین آثار بر جای مانده از این دانش قدیمی میباشد.

هند

در طب سنتی هند( آیورودا) سنگ درمانی ، دستورات دقیقی در مورد تهیه پودر، خمیر و الگزیر با سنگ های شفا بخش وجود دارد. متون و دستورات اینترنت تا به امروز حفظ شده و توسط پزشکان آن در سراسر دنیا و به خصوص در آمریکا، اروپا و هند کار گرفته می شود. از جمله آثار قدیمی و دایی که در آنها از کاربرد سنگها برای مقاصد در به میان آمده می‌توان به این موارد اشاره داشت.

Ratnapariksha
mani_mala
Graha-gocara jyotisha
Garuda purana
Brhat samhita
Agni purana

چین باستان

چین باستان نیز درمانگران از خواص ارتعاشی سنگ ها آگاه بودند. کتاب امپراطور زرد حدود ۵۰۰۰ سال قبل که توسط چی یو نگاشته و گردآوری شده دارای توضیحات فراوانی در مورد گوهرها و تاثیر آنها بر بدن انسان است. امروزه نیز کشور چین یکی از بزرگترین عرضه کنندگان سنگ درمانی و سنگهای شفابخش در سراسر دنیا است.

مقاله پییشنهادی : ادویه ها خواص ضد پیری دارند

 

یونان باستان

در یونان باستان، به مردم توصیه می شده است سنگ درمانی را در کیسه های چرمی کوچک با خود حمل کنند، به صورت گردنبند به گردن خود بیاویزند یا به صورت الگزیر، پودر یا مجنون از راه خوراکی استفاده نمایند تا به این وسیله از ارواح پلید که به اعتقاد آنان علت بروز بیماری بودند، از انواع بیماریها، چشم زخم ها و بلایا و فجایع در امان بمانند. ارسطو فیلسوف مشهور یونانی نیز از قدرت ویژه و منحصر به فرد سنگهای شفابخش صحبت کرده است.

آشنایی با سنگ درمانی سنگ درمانی تاریخچه سنگ درمانی 5279e10d21878fc71880ea9c0ceaf60b

روم

رومی ها نیز تحت تاثیر آموزه های یونان و سایر تمدن های باستانی، همواره سنگ درمانی سنگ های صیقل داده شده را برای رفع بیماری و بدشانسی با خود حمل کرده و در جنگ ها در زره و سپر و شمشیر خود از آنها استفاده می کردند.
در دین مبارک اسلام نیز استفاده از انگشتر با نگین: عقیق- فیروزه- حجر الشمس به مومنین توصیه شده است و با استناد به کتب دینی، ائمه اطهار قالب نگین انگشتری بر دست داشتند.

ایران

دانشمندان ایرانی در دوره پس از اسلام نیز توجه و عنایت ویژه‌ای به سنگ درمانی و سنگهای شفابخش داشته‌اند که از میان می‌توان به صباح بن عمران از جواهر شناسان عهد هارون الرشید خلیفه عباسی و عطار بن محمد منجم و مولف کتاب منافع الاحجار اشاره نمود. ابن سینا،حکیم عالیقدر نیز، در درمان تمایل به خودکشی از سیترین استفاده می کرده است.

شاید به جرات بتوان گفت سنگ درمانی پر ارزشمند ترین و مهمترین کتب گوهرشناسی ایران، کتاب الجماهر فی الجواهر تالیف ابوریحان بیرونی به زبان عربی و رساله تنسوخ نامه ایلخانی معروف به رساله جوهریه تعریف خواجه نصیرالدین طوسی به زبان فارسی است که شامل منافع و خاص و صفات گوهرها و سنگهای بیش بها است.

یک درمانگر زن صاحب نام هیلدگارد در قرن دوازدهم میلادی در کتاب معروف خود با نام فیزیک ها به طور مفصل به توضیح خواص درمانی سنگهای نیمه قیمتی پرداخته است. از فرازهای این کتاب مناسب است به این مفهوم اشاره شود: پزشکان برای درمان بیماری‌ها باید دیدی کل نگر نسبت به وجود انسان داشته باشند و تاثیر عوامل محیطی نظیر ارتعاشات دریافتی از سنگهای شفابخش را نیز در درمان بیماری‌ها لحاظ کند

هیلدگارد ضمن اصلاح عادت های زندگی بیماران خود، با توجه به طالع نجومی و طبایع افراد مختلف سنگ درمانی، به درمان های طبیعی می پرداخت. یکی از این درمان های طبیعی شامل قرار دادن سنگهای خاص بر روی نقاطی از بدن و نوشیدن آب از ظرفی بود که سنگ های شفابخش به مدت یک شبانه روز در آن قرار داده شده بود.

تاریخچه سنگ درمانی در ایران سنگ درمانی تاریخچه سنگ درمانی c700x420

ویژگی های شفابخش سنگ ها

پاراسلسوس در مورد ویژگی های شفابخش سنگ ها و مواد معدنی و ارتباط این خواص فیزیکی و فرمول شیمیایی آنها به بررسی و مطالعه بر سنگ درمانی پرداخته است. او پس از سالها مطالعه و به دنبال کسب تجربیات متعدد، به این نتیجه رسید که از سنگ های ساییده شده یا خرد شده می‌توان نه تنها برای درمان علایم بیماری ها بلکه برای علاج دقیق عمیق بیماری هم استفاده کرد.

رویکرد پاراسلسوس به سلامت و درمان بیماری ها هنوز هم علیرغم گذشت چندین قرن، سرلوحه کار پزشکان کل نگر امروز است. او معتقد بود:
تنها یک منشأ برای سلامتی وجود دارد که آن هم نیروی نامحدود ،پر پرقدرت و آگاه درون ما انسان ها است و شفاگر درون، می تواند همه بیماریها را درمان کند. تنها دلیل بروز بیماری این است سنگ درمانی که شفا گر درون به خاطر عادت های ناسالم زندگی و بی توجهی ما، دچار ضعف و ناتوانی شده. من در هنگام درمان بیماران مصرف آن تلاش می کنم تا نیروی شفابخش درونی آنان را دوباره زنده کنم.

مقاله پییشنهادی : عسل، غذای ضد پیری

 

سنگ درمانی سنگهای موجود در طبیعت همانند گیاهان و حیوانات دارای خواص مهم طبیعی و غیرطبیعی هستند. دانشمندان امروزه به خوبی متقاعد شده اند که سنگ بر ماده اثرگذار است.

امواج را دگرگون می کند و هم امواج را از خود ساطع می‌کند در طب جامع اسلامی هر سنگی، به تنهایی معرفی شده و هم در زیر مجموعه سنگ ها هم خوانواده خود تعریف شده است.راجب سنگ های شفابخش بیشتر بدانیم

اشتراک‌گذاری

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای مساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند.که لند اسپا متولد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *