آموزش ماساژ

انرژی “چی” و عناصر پنج گانه بدن

انرژی چی

مردم چین باستان معتقد بودند که بدن انسان علاوه بر گوشت و پوست و استخوان دارای کالبدی انرژی که است و انرژی در کانال هایی به نام “مردین”  جریان دارد. همانطور که آب در رودخانه ها جریان دارد، انرژی نیز در کانال ها در گردش است.

تا زمانی که انرژی جاری است و مانعی در سر راه آن قرار نگرفته،  مثلاً در دوران کودکی، بیماری وجود ندارد، ولی همینطور که ما بزرگتر می شویم و تحت تاثیر عوامل خارجی و داخلی مانند مواد شیمیایی محیطی، تغذیه نامناسب، استرس، آلودگی صوتی، کم تحرکی و….  قرار میگیریم، آلودگی ها مانند زباله هایی جریان انرژی را متوقف یاکند می‌کنند و در نتیجه، بیماری شروع میشود.

انرژی "چی"

پزشکی سنتی چین

در پزشکی سنتی چین، بدن انسان تحت تاثیر دو نیروی مخالف هم به نام‌های “یین” و”یانگ” قرار دارد.”یین” به صفاتی مانند سردی، آرامی و در کل حالت غیرفعال برمی‌گردد، در حالیکه” یانگ” به صفاتی مانند گرمی، هیجان و فعال بودن نسبت داده می شود.

بر اساس این نگرش، سلامت بدن هنگامی حاصل می شود که میان این دو نیرو تعادل برقرار باشد و بی تعادلی این دو نیرو نیز باعث می شود که جریان حیاتی در بدن که به انرژی “چی” (chi)  معروف است، مختل شود.

 

کانال هایی در بدن وجود دارد که انرژی “چی” در آنها حرکت می کند. اگر به هر دلیل  اختلال و یا انسدادی در این کانال ها رخ دهد، انرژی که در آنها جریان دارد، تغییر می‌کند و بیماری ایجاد می‌شود. همچنین نقاط حساسی روی کانالها وجود دارد که با تحریک آنها می توان اختلال ایجاد شده در انرژی را برطرف و بیماری را درمان کرد.

اینکه مدل چینی ها برای بدن درست است یا خیر، جای بحث دارد اما دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که تحریک این قسمت‌های بدن می‌تواند روی وضعیت شیمیایی و عصبی مغز تاثیر بگذارد و در نهایت، منجر به عکس العمل هایی مانند کاهش درد، تغییر فشار خون و … شود و در نهایت سلامت بیمار را به همراه داشته باشد.

پزشکی سنتی چین

عناصر پنج گانه باستانی

عناصر پنج گانه، دیدگاه ظاهراً ساده و در درون پیچیده چینی های باستان را در رابطه تنگاتنگ انسان و تمام مظاهر طبیعت به نمایش می گذارد. جهان بینی خاص این قوم همواره تحسین دانشمندان علوم طبیعی و انسانی را در سراسر جهان برانگیخته است. این عناصر عبارتند از:

1. آتش

آتش نماد و عنصر تابستان بوده و با احساس شعف و شادمانی در ارتباط است. افرادی که عنصر غالب وجودشان آتش باشد، به داشتن دوستان زیاد و ایجاد روابط دوستانه با اطرافیان خود بسیار علاقه دارند. آنها معمولاً خندان هستند و گاهی در عمق وجودشان احساس قصه وجود دارد که هیچ وقت دیده نمی شود.

2. خاک

خاک، عنصر تابستان گذشته به شمار می رود. با حس  همدردی و دلسوزی همراه است. افرادی که عنصر خاک بر وجودشان غالب است، می توانند مانند یک مادر به دیگران رسیدگی و آنها را از هر نظر تغذیه کنند. هرچند احساس درک دیگران بسیار مهم است، اما این افراد خاکی گاهی بسیار تنها هستند و احساس خلاء می کنند.

عناصر پنج گانه باستانی

3.فلز

فلز، عنصر پاییز و باعث اندوه و ماتم همراه است. افراد تحت سلطه این عنصر، به دنبال هر چه پاک و روحانی باشد،هستند. آنها برای خود و دیگران استانداردهای بالایی را در نظر دارند و احترام متقابل برایشان بسیار اهمیت دارد. آنها گاهی با حس ناگواری از” اگر چنین و چنان میشد…” زندگی می کنند.

4. آب

آب، عنصر زمستان و مرتبط با حس ترس است. افرادی دارای سماجت و اراده ای هستند که آنها را در شرایطی که موجب وحشت دیگران می‌شود، موفق و سربلند نگه می دارد. گاهی آنها حس عمیقی از وحشت را در وجود خود پنهان می کنند.

 

مقاله پییشنهادی : بتا کاروتن چیست؟؟

5. چوب

چوب، عنصر بهار و باحس خشم در ارتباط است. افرادی که با عنصر چوب هماهنگی بیشتری دارند، بیشتر از دیگران در کارها اعم از برنامه ریزی، تصمیم گیری و عمل، موفق هستند. نقطه قوت آنها آینده‌نگری شان است، اما اگر از تعادل خارج شده باشند. به راحتی کارهایشان را رها می کنند و حس ناامیدی آنها را فرا میگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 19 =

دکمه بازگشت به بالا