تاریخ امروز :تیر 7, 1401

هر انسانی قبل از یک رویداد مهم، ممکن است دچار اضطراب و بی‌خوابی شود. آشنایی با چند روش درمانی «اضطراری» شما را قادر خواهد ساخت تا به محض حمله اضطراب و عصبانیت، آن را تسکین دهید. متوقف کردن کاری که در حال انجامش هستید و تمرکز روی تنفس عمیق می‌تواند بسیار سودمند باشد. اضطراب بر خواب اثر می‌گذارد. اکثر مردم برخی از مشکلات خواب را در طول زندگی تجربه می‌کنند. اغلب این مشکلات می‌تواند به سبب تغییرات در سبک زندگی مثل افزایش استرس کاری باشد. اکثر مردم می‌توانند با یک یا دوشب بی‌خوابی کنار بیایند. اما ابتلا به اختلال خواب طولانی مدت، می‌تواند سلامت جسمی و روحی شما را به خطر اندازد. اگر اختلال خواب برای چند هفته ادامه یابد، لازم است به یک پزشک مراجعه کنید.

آشنایی با چند نقطه‌ی رفلکسی و شیوه طب فشاری امکان دسترسی به درمان فوری اضطراب و بی خوابی، خستگی و بی‌خوابی را ممکن می‌سازد. هنگام فشار روی نقاط فشاری یا رفلکسی، نفس عمیق بکشید. این کار باعث جذاب شدن درمان خواهد شد.

درمان بی‌خوابی

روش طب فشاری (با استفاده از فشار انگشت‌ها) می‌توانید برای درمان موقت مشکلات خواب بسیار سودمند باشد. در این روش، برای آرامش در خواب و رهایی از اضطراب و بی‌خوابی، روی دو نقطه رفلکسی کار خواهد شد. برای کار کردن روی این نقاط، روی زمین یا یک صندلی کوتاه یا تختخواب بنشینید.

درمان بی‌خوابی

 • برای درمان اضطراب و بی‌خوابی پاها را روی زمین و نزدیک هم قرار دهید. شست‌ها را مستقیماً در زیر استخوان‌های داخلی قوزک هر دو پا بگذارید. این نقطه در چارت پا مربوط به رفلکس کلیه است که برای درمان مشکلات بی‌خوابی مفید است. روی این نقطه فشار بیاورید و به‌آرامی تا 30 شماره فشار را حفظ کنید. سپس فشار را یک دقیقه متوقف و دوباره آن را تکرار کنید.
 • شست‌های دست را به‌طور مستقیم در زیر استخوان‌های بیرونی قوزک هر دو پا قرار دهید. برای 30 شماره به این نقاط فشار وارد کرده و برای یک دقیقه فشار را آزاد کنید. سپس دوباره فشار را تکرار کنید و در حالی که با انگشت‌های شستتان بر نقطه‌ی مورد نظر فشار وارد می‌کنید، به‌طور عمیق نفس بکشید. این نقطه در چارت پا مربوط به کیسه‌ی مثانه است که ماساژ آن برای خواب راحت نیز مفید شناخته شده است و اثر آرام‌بخشی دارد.

کار کردن روی دست

کار کردن روی دست

زمانی که احساس اضطراب و بی‌خوابی می‌کنید، بر شبکه‌ی خورشیدی در مرکز دست فشار وارد کنید. این کار باعث تقویت تنفس شده و در زمان حمله یا عصبانیت به احساس آرامش شما کمک خواهد کرد.

مقاله پییشنهادی : بتا کاروتن چیست؟؟

 

 • رفلکس شبکه‌ی خورشیدی درست در مرکز کف دست قرار دارد، بنابراین، پیدا کردن این نقطه بسیار آسان است. کار کردن روی دست بسیار آسان‌تر از کار کردن روی پا است. روی شبکه‌ی خورشیدی کار کنید، محکم به این نقطه فشار وارد کنید (اما نه آن‌قدر که دردناک باشد)، سپس شستتان را در جهت عکس عقربه ساعت بچرخانید. در حال وارد آوردن فشار، نفس عمیق بکشید و شانه‌هایتان را شل کنید.
 • برای درمان اضطراب و بی‌خوابی شبکه‌ی خورشیدی نقطه‌ی عالی برای کاهش اضطراب قبل از یک مصاحبه امتحان، ملاقات مهم یا سفر و خلاصه هر کار اضطراب‌آوری است.

خواب شبانه مطلوب

خواب شبانه مطلوب
دنبال کردن گام‌های زیر ممکن است به داشتن یک خواب شبانه مطلوب کمک کند.

 • برنامه‌ی منظمی را برای خواب انتخاب کنید. هر روز ساعت معینی به رختخواب رفته و در ساعت معینی از خواب برخیزید. از چرت‌زدن بعدازظهرها دوری کنید.
 • برای درمان اظراب و بی خوابی، غروب تا دیر وقت کار نکنید.
 • یک ساعت تا دوساعت قبل از خواب، در آرامش به سر ببرید. به‌ویژه، هیچ گونه ورزش سنگینی را انجام ندهید، از تماشای تلویزیون پرهیز کنید یا حداقل در مدت زمانی که دچار اختلال خواب هستید، این کارها را انجام ندهید.
 • در رختخواب از انجام هر کاری، حرکت‌های ورزشی و هر گونه فعالیتی خودداری کنید. خودتان را فقط برای خوابیدن آماده کنید.
 • پنجره را کمی باز کرده تا هوای تازه در اتاق جریان پیدا کند.
 • قبل از رفتن به رختخواب، برای درمان اضطراب و بی‌خوابی دوش گرم بگیرید و یک لیوان شیر گرم بنوشید.
 • برای حفظ گرما، بالاپوشی در دسترستان باشد، اما بالاپوش شما نباید خیلی گرم باشد.

اگر پس از خاموش کردن چراغ تا 20 دقیقه برای به خواب رفتن مشکل دارید، از رختخواب برخیزید و به اتاق دیگری بروید. زمانی به رختخواب برگردید که احساس خواب می‌کنید.

 • استفاده از روغن اسانس می‌تواند به خواب کمک کند در هنگام حمام شبانه به روغن اسانس چند قطره بابونه یا عطر سنبل اضافه کنید یا آن‌ها را روی یک توپ پنبه‌ای بچکانید و در بین بالش و روبالشی قرار دهید.
 • استفاده از چشم‌بند و مراقبه را امتحان کنید؛ یک روش کوتاه کمک خواهد کرد تا به‌آسانی خواب آرامی داشته باشید.

کاهش اضطراب

کاهش اضطراب

قبل اضطراب و بی‌خوابی، استفاده از روش‌های کاهش اضطراب ایده خوبی است. برای این کار استفاده از دو نقطه طب فشاری برای آرمش و تعادل توصیه می‌شود. کارکردن روی پاها با روش بسیار عالی برای مبارزه با اضطراب است. نفس عمیق نیز بسیار مفید است. روی هر و نقطه در هر دو پا کار کنید. همچنین بد نیست به وب سایت سلامتی نیز سر بزنید.

مقاله پییشنهادی : بادکش درمانی

 

 • شست دست چپتان را به اندازه‌ی پهنای یک انگشت شست در کناره‌ی داخلی پای راست و در زیر قسمت توپی پا قرار دهید. نفس عمیق بکشید و برای 30 ثانیه به این نقطه فشار بیاورید. به‌آرامی فشار را کاهش دهید. برای 20 شماره نفس بکشید، سپس دوباره 30 ثانیه دیگر به این نقطه فشار بیاورید. همین روش را روی پای چپ اجرا کنید. این نقطه در چارت پا مربوط به طحال است که آرامش و تعادل را در پی دارد.
 • دو انگشت میانی دست راستتان را در قسمت بیرونی ساق پای راست قرار دهید. انگشت‌ها باید به پهنای چهار انگشت پایین‎‌تر از کاسه زانو و به پهنای یک انگشت به سمت بیرون استخوان ساق پا قرار گیرند. این نقطه در چارت پا مربوط به شکم است که نقطه خوبی برای تعادل است. تا 50 شماره حرکت مالش را با سرعت به پایین و بالا انجام دهید، در حین کار نفس عمیق بکشید. برای یک دقیقه استراحت کنید، سپس نقاط مشابه را در ساق پای چپ ماساژ دهید.
اشتراک‌گذاری

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای مساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند.که لند اسپا متولد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.