آموزش ماساژماساژ صورت

کلیات ماساژ صورت و سر

کلیات ماساژ صورت

صورت از جمله مناطقی است که هر روز در دید خود ما و سایر مردم قرار دارد. قسمتی که بیان کننده حالات و روحیات عاطفی و شخصیتی ما است, باید به طور جدی مورد توجه خاص قرار گیرد.
هرچه صورت ما کمتر به وسیله دستانمان در اینه لمس شود و کمتر به آن توجه نشان دهیم به همان اندازه عضلات صورت ما خسته‌تر و فرسوده تر می‌شوند که در نتیجه اثرات نامطلوبی را در کل بدن به جای خواهد گذاشت. متد ماساژ پیشنهادی کمک می‌کند تا توجه بیشتری به صورتتان نشان دهید و جریان فرسوده و پیر شدن و خستگی عضلات آن را به تاخیر بیاندازید.

4 مرحله اولیه ماساژ صورت

 

1- با احتیاط و با سر نوک انگشتان خود پوست صورت را ماساژ دهید و به گونه ای عمل کنید که جایی از صورت شما فراموش نشود.
این نوع ماساژ ریلاکس و آرامش عضلات صورت همچنین فعال شدن سیستم گردش خونی در این ناحیه کمک می‌کند.
در این حال به نقاطی از صورت که خستگی بیشتری در آنها احساس می‌کنید. توجه بیشتری داشته باشید.

ماساژ دورانی صورت

2- با انگشتان و کف دست در چند ثانیه به طور کاملاً ملایم و آرام به عضلات ناحیه صورت خود ضربه وارد کنید. این ضربات می‌بایست در تمام نقاط صورت وارد شود.
ضمن افزایش فعالیت سیستم گردش خونی در این ناحیه قابلیت ارتجاعی پوست شما را افزایش و رنگ و روی صورت شما را طبیعی تر می کند.

ماساژ تفریحی

3- در این مرحله نوعی روش ماساژ تفریحی را انجام می دهید. با فشرده و جمع کردن گروه‌های مختلف عضلات در ناحیه صورت و وارد کردن فشار به آنها در حد توان، حالات مختلف عاطفی را به نمایش بگذارید. در این روش ژست ها و حالات متنوع گوناگونی چون ترس و وحشت، خجالت و شرمندگی، سرور و شادی، غم، غضب، تفکر، اضطراب، نگرانی و دلواپسی را نمایش دهید؛

این نوع حرکات چهره در رفع خستگی عضلات صورت به شما کمک می کنند. اگر جزو افرادی هستید که معمولاً تبسم و لبخند بر لبان شماست تلاش کنید تا صورتتان را خشمگین و غضبناک نشان دهید و اگر معمولاً به طور کاملاً جدی مضطرب و نگران هستید، سادگی و بی ملاحظگی را تجربه کنید آزمایش کنید آیا همینطوری و بدون دلیل مدتی را بخندید.

ماساژ پیشانی و گیجگاه

4- به دنبال آن همان طور که عضلات صورت شما مورد تحریک کافی و فعالیت مناسب قرار گرفتند، به وسیله انگشتانتان و به صورت نوازشی (دست کشیدن )عضلات صورت خود را ماساژ دهید. این نوع ماساژ را از ناحیه لب ها آغاز و به سمت چانه بروید و این رفتن خستگی و آرامش و ریلاکس عضلات صورتتان را تجربه کنید.

 

ماساژ پیشانی و گیجگاه(شقیقه)

هنگامی که از چیزی دلخور هستیم و یا از موضوعی رنج می بریم و یا هنگامی که سعی می کنیم تمرکز حواس خود را افزایش دهیم، عضلات ناحیه پیشانی و گیجگاهی ما جمع و درهم فشرده شده و در نتیجه باعث ایجاد چین و چروک در صورت می شوند.
ماساژ مداوم این نواحی باعث آرامش و ریلکس شدن عضلات، فعال شدن و تقویت سیستم گردش خون، رفع سردردها، بهبود حالات و احساسات و به تاخیر انداختن روند پیر و فرسوده شدن عضلات این نواحی خواهد شد.

 

ماساژگیجگاه

تمرین ماساژ پیشانی و گیجگاه

1- انتهای انگشتان میانه و نشانه هر دو دست را در وسط پیشانی قرار دهید، در این روش پنجه دست ها باید در حالت افقی(هوریزنتال) قرار داشته باشند. انگشتان را به طرف گیجگاه حرکت دهید و در این حالت پوست تان را صاف نگه دارید. دوباره انگشتان را به طرف مرکز پیشانی برگردانید و تمرین را ۵ مرتبه تکرار کنید.

در حالتی که دست ها در مرکز پیشانی قرار دارند با قسمت نرم بند اول انگشتان و با حرکت دایره ای در جهت چرخش عقربه های ساعت، دستها را به طرف گیجگاه به آرامی حرکت دهید. در برگشت همین حرکت دایره ای را بر خلاف چرخش عقربه های ساعت به طرف مرکز پیشانی انجام دهید. این حرکت را نیز ۵ بار در هر جهت تکرار کنید.

ماساژ پیشانی و گیجگاه

 

2- انگشتان نشانه و میانی را در وسط ابروها قرار دهید و و به این نقطه فشار وارد کنید و سپس انگشتان را به طرف بینی حرکت دهید. این حرکت ابتدا به صورت فشاری و مستقیم و سپس دورانی( در جهت حرکت عقربه های ساعت)
انجام می‌شود.
استفاده از این روش ماساژ به واسطه تحریک نقاط رفلکسی منطقه میان دو ابرو، باعث رفع خستگی عضلانی در نواحی پیشانی و گیجگاه می شود.

3- مرحله انتهایی و تکمیلی تمرین، کف دستها را بر روی منطقه پیشانی و گیجگاهی قرار دهید و به آرامی کف دستها را به طرف قسمت فوقانی سر و در ادامه به صورت دایره ای( در جهت حرکت عقربه های ساعت) به طرف پهلوها و قسمت فوقانی سر حرکت دهید.
این تمرین باعث ایجاد حداکثر انرژی در سلول های ناحیه پیشانی و گیجگاهی می شود.

 

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا