تاریخ امروز :مرداد 11, 1400
چگونه با ماساژ درمانی به سیستم گوارش کمک کنیم؟ سیستم گوارش چگونه با ماساژ درمانی به سیستم گوارش کمک کنیم؟

چگونه با ماساژ درمانی به سیستم گوارش کمک کنیم؟

چگونه با ماساژ درمانی به سیستم گوارش کمک کنیم؟

 

در سیستم گوارش عوامل بسیاری ممکن است باعث بیماری معده و سوءهاضمه شود.پس از اینکه غذا به معده وارد میشود، تحت تاثیر عملکرد کبد و کیسه صفرا و پانکراس،قرار می گیرد و سپس از روده کوچک می گذرد و به روده بزرگ می رسد و سرانجام به شکل مواد زائد دفع می‌شود.

کانون های بازتابی مربوط به معده

معمولاً،مراکز واکنشی مربوط به شکم،در برابر اندک فشاری از خود حساسیت کامل نشان می دهند؛بنابراین،انگشت خود را به سمت راست حرکت دهید و روی کانون های بازتابی مربوط به کبد و کیسه صفرا فشار آورید.سپس انگشت را به طرف پایین حرکت دهید و مراکز مربوط به روده کوچک را نیز بفشارید.اکنون انگشت خود را به سمت بالا و روی مراکز روده بزرگ حرکت دهید و این قسمت را در مسیر خط کمر و چندین کانون بازتابی دیگر که در دو طرف شکم قرار دارند،فشار دهید.

وقتی این کانون های واکنشی را شناسایی کردید،حتما باید از دو یا سه انگشت خود برای فشار دادن و نگه داشتن فشار روی آن کانون ها استفاده کنید و یا از انگشتان هر دو دست خود به طور همزمان و یا ابزارهای مناسب،مانند غلتک استفاده کنید.

برای فعال کردن این کانون های بازتابی،همانگونه که قبلا هم توضیح داده شد،باید روی این کانون‌ها فشار وارد آورید و فشار را تا سه شماره نگاه دارید و بعد،آن را رها کنید و بار دیگر تا سه بشمارید و دوباره این روش را تکرار کنید.این عمل را سه بار روی کانون های بازتابی انجام دهید.

چنانچه مشکلات گوارشی دارید،باید این روش را روی کانون های واکنشی مربوط به ناف هم به کار ببرید.

برخی کانون های بازتابی مربوط به معده و سایر قسمتهای بدن اهمیت کمتری دارند؛بنابراین،من کانون‌های اصلی و مهم را به شما نشان می‌دهم تا به درستی از آنها استفاده کنید. توجه داشته باشید که گاهی ناراحتی معده می‌تواند باعث ایجاد سردرد شود.

چگونه زخم معده را درمان کنیم

در بسیاری از موارد،از طریق فشار درمانی می توان به بهبود و درمان زخم معده کمک کرد.

یکی از دلایل اصلی این روش این است که تنش عصبی را که معمولاً علت اصلی ایجاد زخم است، از بدن دور می کند. کانونهای واکنشی در پا معمولا آرامبخش ترین مناطق هستند. آنها را ماساژ دهید و بعد به سمت کانونهای بازتابی دست بروید.همه نقاط دردناک روی دستها و پاها را بیابید و برای چندین ثانیه آنها را ماساژ بدهید.استفاده از وسایل مربوط به ماساژ درمانی بهتر و آسانتر است.از جمله غلتک های پایی،ماساژ دستی و ماساژ دهنده جادویی که قبلا ذکر شد.

هر فردی با زخم معده و یا مشکلات کهنه گوارشی،باید تحت مراقبت یک پزشک متخصص مفاصل قرار بگیرد.

از یاد نبرید که پیش از هر چیز باید از اضطراب و نگرانی به دور باشید.تحقیقات نشان داده است که یک سگ را اگر به حال خود بگذاریم،زخم معده اش بهبود می یابد؛زیرا در این حال،دراز می کشد و آرامش دارد و بدین ترتیب،زخم او درمان می شود.

اعصاب خود را با عشق ورزیدن به فرد مورد علاقه خود آرام سازید.عصبانی شدن و غصه خوردن مانند سمی در جریان خون شما به هر سلولی از بدن نفوذ پیدا می‌کند.بنابراین،تا حد ممکن تلاش کنید که آرام بمانید.کانون های حساس واکنشی مربوط به غدد مترشحه و به ویژه هیپوفیز را هم ماساژ دهید.

اکیدا توصیه می‌کنم که برای کمک به درمان یک زخم از موم استفاده کنید.موم یکی دیگر از داروهای درمان بخش طبیعی است که زنبورهای عسل آن را تولید می‌کنند و خاصیت شفا دهنده فوق العاده ای دارد.

 

چگونه با ماساژ درمانی نفخ شکم، یبوست، اسهال، حالت تهوع و سوء هاضمه را درمان کنیم

 

چگونه از نفخ معده خلاص شویم

بسیاری از اشخاص از نفخ و گاز های معده خود دچار ناراحتی می شوند.شما از تاثیر درمانی این روش تعجب خواهید کرد.رژیم غذایی شما نیز بسیار مهم است.روی کانون‌های واکنشی مربوط به سیستم گوارشی(جایی که غذاها به قطعات ریز تبدیل می شوند،کارکنید).همچنین،روی مراکز حساس روده بزرگ و دوازدهه کار کنید تا نفخ و گاز اضافی معده و روده ها برطرف شود.انگشتان خود را در قسمت دردناک روی معده فشار دهید؛به این ترتیب، حباب گاز را به حرکت وادارید.به کمک این روش،دیگر بیش از این ناراحتی نخواهید داشت.

ورزش هایی که برای رفع یبوست و نفخ شکم توصیه می شود

ورزش کردن برای دفع مواد زائد بدن،روش بسیار با اهمیتی است.تحریک کردن،خون و اکسیژن لازم را به روده ها می‌رساند و باعث می‌شود عملکرد مناسب‌تری داشته باشد.خم شدن روی شکم برای نرم کردن مدفوع و رفع یبوست خیلی مفید است.ورزش حرکت دادن زانو به طرف سینه باعث تحریک سیستم گوارش می‌شود و دفع مواد زائد را تسهیل می‌کند.به پشت بخوابید و هر دو زانو را به طرف قفسه سینه بالا بیاورید.دست های خود را در کنار بدن به صورت آزاد و مستقیم رها کنید تا به حالت تعادل برسید و زانو های تا شده را از یک سو به سوی دیگر ببرید.

احتمالاً در می یابید که هر بار تا کردن زانوها برای شما بهترین روش است.عمیقا نفس بکشید؛ ۴ یا ۵ بار تکرار کنید و سپس پاها را عوض کنید.هنگام نشستن در توالت،پشت خود را صاف نگه دارید تا روده بزرگتان پیچ نخورد.

چگونه برای کمک به مشکلات معده از بازتاب درمانی استفاده کنیم

کف دست چپتان را در مقابل خود بگیرید و با شست دست راست،قسمت اسفنجی نزدیک به ناحیه گوشتی شست و پرده ای که ما بین شست و انگشتان دیگر قرار دارد،فشار دهید.این قسمت را با یک حرکت چرخشی و فشاری برای چند دقیقه ماساژ دهید.چنانچه حالت تهوع به شما دست داد،فشار دادن روی آن دست را متوقف کنید.همان قسمت را در دست راست نیز ماساژ دهید.

معده در سمت چپ بدن قرار دارد و با فشردن کانون های حساس واکنشی مشابه در هر دست، تحت تاثیر قرار می گیرد.

اگر غده تیروئید شما درست عمل نکند،همه سیستم بدن شما احتمالاً دچار تنبلی خواهد شد.کم کاری غده تیروئید می‌تواند باعث کاهش سرعت انقباض های روده شود.بنابراین،حرکت مواد زائد را به خارج از بدن کند می کند.برای افزایش کار تیروئید مراکز بازتابی مربوط به این غده را ماساژ دهید.

یبوست همچنین می‌تواند ناشی از این باشد که شخص فعالیت فیزیکی کافی ندارد.

با استفاده از ماساژ درمانی اسهال را درمان کنید

مشکلات دفع می تواند در شرایط گوناگون مثل رفتن به تعطیلات،ورزش یا هنگام استحمام متفاوت باشد.

وظیفه روده بزرگ،جذب مایعات از مواد دفعی است که از روده کوچک گذشته اند.در نتیجه اختلال در عمل جذب که منجر به ترشح مایع به روده می‌شود،اسهال پیش می‌آید و یا مواد زاید به قدری سریع از روده می‌گذرند که زمان کافی برای جذب مایعات آن وجود ندارد.شما می‌توانید برای جلوگیری از کاهش فشار خون و تنظیم ضربان قلب،روی مراکز حساس واکنشی مربوط به قلب خود فشار وارد کنید.

برای متعادل کردن دفع مایعات و مدفوع،روی مراکز بازتابی کلیه‌،فشار وارد کنید.برای کاهش بیش از حد حرکات روده، دلایل بسیار زیادی وجود دارد و ما در اینجا موارد مختلف آن را ذکر نمی کنیم.چنانچه مشکلی پیش آید که دردناک یا دشوار باشد،و اگر در تعطیلات قصد سفر به مناطقی را دارید که از بهداشت کافی برخوردار نیست،فقط از آب بطری و آب میوه استفاده کنید.

هنگام مسواک زدن از آب بطری استفاده کنید و به هیچ وجه در نوشیدنی خود یخ به کار نبرید.از غذاهای بهداشتی استفاده کنید.

کمک به متوقف کردن اسهال

برای کمک به متوقف کردن اسهال،سیستم گوارشی خود را تقویت کنید.به پشت بخوابید و انگشت میانی خود را پنج سانتی متر بالای ناف خود بگذارید.به صورت چرخشی بادوائر کوچک،حرکت و فشار دهید.این عمل را بدون برداشتن دست از روی پوست،به مدت ۲ دقیقه انجام دهید.اکنون انگشت خود را کمی پایین بیاورید و در جهت عقربه های ساعت با حرکت چرخشی،اطراف ناف را با همین شیوه ماساژ بدهید و بعد کمی استراحت کنید.

روی مراکز واکنشی غده تیروئید کار کنید تا عملکرد بدن منظم شود.کلیه،شکم،روده ها،کبد و روده بزرگ را به وسیله ماساژ تحریک کنید تا اسهال برطرف شود.اسهال،برخلاف باور عمومی باعث پاک شدن روده نمیشود.برعکس،ممکن است باعث ایجاد نارسایی های غذایی شود که ناشی از عبور سریع غذا از روده هاست و باعث میشود که جذب صورت نگیرد.اگر اسهال طولانی شود،منجر به سوء تغذیه می شود و بدن با کمبود آب و نمک مواجه خواهد شد.این امر سیستم ایمنی بدن را به هم میزند و باعث پیری زودرس می شود.بنابراین،برای پیشگیری از آن باید بهداشت را رعایت کنیم.

تغییر رژیم غذایی می تواند کمک بزرگی باشد

پکتین ماده ای است که خاصیت چسبندگی دارد و روده ها را تقویت می کند.میوه هایی مثل موز و سیب دارای پکتین هستند.برای کسب نتیجه بهتر،آن ها را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

اسهال را می توانید با خوردن مخلوطی از ۲ عدد موز خرد شده،یک فنجان ماست ساده و یک قاشق چای خوری سبوس متوقف کنید.فیبر باعث طبیعی کردن عملکرد روده ها می شود؛در حالی که پکتین موجود در  موز ها اسهالرا برطرف می کند و در ضمن،جایگزین پتاسیم،منیزیم و سایر مواد مغذی از دست رفته بدن میشود.

سبوس، باعث سفت شدن مدفوع می شود. این دستورالعمل در مدت ۲ تا ۳ روز اثر می کند.

تسکین حالت تهوع

مرکز واکنشی معینی برای رفع حالت تهوع وجود داردمحلی در قسمت داخلی مچ بین دو تاندون بزرگ بود.این مرکز را می توانید در فاصله ۳ انگشتی مچ پیدا کنید.برای چند دقیقه تا لحظه ای که آن مرکز شروع به درد کند،عمیقا آن را فشار دهید.این قسمت در مورد تهوع کمی دیرتر عمل می کند و در موارد تهوع شدید رانندگان ۲۵ دقیقه یا بیشتر طول میکشد.

اگر مجددا این حالت بروز کرد،دراز بکشید و لباس های تنگ خود را کمی آزاد و شل کنید، نفس کشیدن آرام و عمیق به آرام شدن معده کمک می کند.این روش را برای تسکین معده های ناراحت توصیه می‌کنم که شامل فشار بر روی معده با استفاده از انگشتان چپ است.

 

متوقف کردن سکسکه

نقل قول: وقتی در هاوایی بودم،یک روز به فروشگاهی رفتم.همزمان، زنی به همراه شوهرش وارد شدند و از فروشنده دارویی برای درمان سکسکه درخواست کردند.به شوهر او گفتم تا با انگشتان هر دو دست محل بین جناغ سینه و ناف را به مدت ۳ ثانیه فشار دهد.پس از انجام این کار، با تعجبی آمیخته به رضایت به من نگاه کرد و گفت که سکسکه اش برطرف شده است. بعد سوال کرد آیا شما پزشک هستید؟ فروشنده نمی‌توانست چیزی را که شاهد آن بود باور کند. روش ماساژ درمانی،اکنون یکی از مهم ترین و ساده‌ترین روش های شفابخش طبیعی است.

 

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای مساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند.که لند اسپا متولد شد

دیدگاهتان را بنویسید