تاریخ امروز :آبان 5, 1400

ماساژ کودک و هرآنچه در مورد آن باید بدانید

ماساژ کودک راهی شگفت انگیز و موثر برای برقراری ارتباط با اوست. نوزادان خیلی زود متوجه خواهند شد که این تماس‌های ملایم نشان دهنده عشق و علاقه اطرافیان به آن‌هاست. فراگیری این روش موثر، بسیار با اهمیت و کاربردی است.

تاثیرات درمانی ماساژ بر بزرگسالان از دیرباز مشخص بوده است، اما به‌تازگی مردم به این موضوع واقف شده‌اند که کودکان نیز می‌توانند از ماساژ بهره‌مند شوند. در بخش‌هایی از آفریقا، آسیا و آمریکای جنوبی و مرکزی، ماساژ کودکان توسط مادرانشان از قرن‌ها پیش مرسوم بوده است. این کار امروزه در سرتاسر دنیا به خوبی جا افتاده و حتی این نوع خدمات در کلینیک‌های تندرستی زیر نظر وزارت بهداشت ارایه می‌شوند.

ماساژ کودکان بخشی از خدماتی است که در “کلینیک‌های شروع سالم” ارایه می‌شود. این کلینیک‌ها برای ارایه مشاوره و پشتیبانی به والدینی که با چالش‌های بچه‌داری مواجه هستند، تاسیس شده‌اند. والدین بی‌تجربه، در این کلینیک‌ها به‌قدری عصبی بودند که نمی‌توانستند کودکان‌شان را لمس کنند.

این امر مشکلاتی را به‌وجود می‌آورد، چرا که نوزادان برای احساس امنیت، به تماس و لمس محبت‌آمیز نیاز فراوانی دارند. برخی دیگر از مراجعان، در درک نوزادان‌شان مشکل داشتند. اگر کودکی گریه کند و والدینش ندانند چگونه باید حال او را بهتر کنند (با رفع علت ناراحتی یا ابراز عاطفه)، کودک بیشتر گریه خواهد کرد. این امر پدر یا مادر را نا‌امید می‌کند و یک روند منفی شکل می‌گیرد.

اهمیت ماساژ کودک در ایجاد ارتباط موثر میان والدین و نوزاد

برخی والدین از پس نوزادانی که زیاد گریه می‌کنند، بر نمی‌آیند؛ بنابراین به راه‌های موثری برای بچه‌داری نیاز دارند. برخی دیگر از افسردگی پس از زایمان رنج می‌برند. این یک وضعیت متداول است که اثری مخرب بر روند ارتباط بین مادر و نوزاد دارد. در بیشتر موارد، این رابطه حتی پس از تسکین افسردگی نیز آسیب‌پذیر است.

اهمیت ماساژ کودک در ایجاد ارتباط موثر میان والدین و نوزاد ماساژ کودک ماساژ کودک و هرآنچه در مورد آن باید بدانید Mother and baby cuddled

به‌نظر می‌رسد که ماساژ کودک، راه‌حل علمی برای این مسایل باشد. والدی به کمک ماساژ کودکان‌شان، در مراقبت از آن‌ها اعتماد کسب می‌کنند. آن‌ها می‌آموزند که واکنش کود به لمس کردن را مشاهده کرده و تفسیر کنند. این واکنش‌ها علاوه‌بر اینکه ریتم‌های طبیعی نوزاد را مشخص می‌کند، نشان می‎دهند که او از چه چیزی خوشش می‌آید و از چه چیزی خوشش نمی‌آید و به این ترتیب به والدین کمک می‌کند تا نوزاد را راحت‌تر درک کنند و حتی برخی اوقات این ناتوانی در آرام کردن را، تحمل کنند. زمانی که والدین از تماشا و تشخیص واکنش‌های کودک لذت می‌برند و به آن‌ها پاسخ می‌دهند، او نیز متقابلاً واکنش نشان می‌دهد. به این ترتیب رابطه‌ای مثبت بین آن‌ها شکل می‌گیرد.

ماساژ می‌تواند عضلات و مفاصل کودک را تقویت و به تسکین علایم برخی از ناخوشی‌های متداول در سال‌های اولیه زندگی کمک کند. اما از همه مهم‌تر، شما را قادر می‌سازد تا با لمس کردن، محبت و عشق خود را به کودکان‌تان ابراز نمایید و کمک می‌کند تا از همان ابتدا زندگی با کودکان‌تان ارتباط برقرار کنید.

“نوازش محبت آمیزی که به کمک ماساژ وقف کودک می‌کنید، موجب تحکیم رابطه شما با او خواهد شد. اما مهم‌تر از آن این است که این کار امنیتی به او خواهد داد که برای تبدیل شدن به یک فرد خوشحال (خوشبخت)، دارای اعتماد به‌نفس و امنیت عاطفی، به آن نیاز دارد.”

ماساژ کودک خود را از اینجا شروع کنید

ماساژ دادن کودک کار شگفت‌انگیزی است و از نظر تکنیکی بسیار ساده است، اما پیامی بسیار قوی دارد: عشق، فهم و توجه‌تان را به او منتقل می‌کنید.
این مقاله اولین مقاله و مقدمه‌ای بر مقوله ماساژ کودک بود؛
در بخش‌های بعدی به بیان آموزش‌هایی برای این موضوع خواهیم پرداخت و قدم به قدم با ارائه آموزش‌های کاربردی در زمینه ماساژ کودک، راه‌کارها و نکات آموزشی که برای یک ماساژ خوب نیاز دارید را در اختیارتان قرار خواهیم داد …
با ما همراه باشید:

تکنیک‌های اصلی ماساژ کودک

ماساژ کودک خود را از اینجا شروع کنید

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای مساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند.که لند اسپا متولد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *