class="rtl post-template-default single single-post postid-4938 single-format-standard ruby-body is-holder is-navbar-sticky is-site-fullwidth is-smart-sticky is-fw-topbar is-sidebar-style-1 is-breadcrumb is-tooltips is-back-top is-block-header-style-1 is-cat-style-1 is-btn-style-2 is-entry-image-popup" itemscope itemtype="https://schema.org/WebPage" data-slider_autoplay="1" data-slider_play_speed="5550" >
سلامتیماساژماساژ درمانی

ماساژ قلبی در ایست قلبی

ماساژ قلبی در ایست قلبی

پس از بروز ایست قلبی اگر نبض فرد باز نگشت بی‌درنگ باید ماساژ قلبی را همراه با تنفس مصنوعی آغاز کنید، زیرا فرد دچار ایست قلبی شده و احتمال دارد صدمات جبران‌ناپذیری به مغز وی برسد.

طریقه کنترل کردن نبض:

پس از دادن یک یا دو تنفس مصنوعی در صورتی‌که فرد تنفس خود را بازنیابد باید نبض فرد را کنترل کرد. پس از آنکه تنفس مصنوعی تمام شد کف دست را از روی پیشانی فرد بر ندارید و دو انگشت دست دیگر را در وسط گردن بالای نای و حنجره روی برآمدگی جلوی گردن بگذارید. انگشتان خود را به آرامی به سمت پایین و کنار آن قسمت بلغزانید و سپس کمی فشار دهید. به مدت ۵-۱۰ ثانیه این کار را ادامه دهید تا مطمئن شوید که نبض را حس می‌کنید یا نه؟
کنترل کردن نبض احتیاج به مهارت و دقت خاصی دارد شما نیز می‌توانید با تمرین کردن و شرکت در کارگاه‌های عملی احیا تنفسی این مهارت را کسب نمایید. اگر فرد نبض داشت به تنفس مصنوعی با اندازه دوازده بار در دقیقه ادامه دهید. اگر فرد نبض نداشت باید بی‌درنگ ماساژ قلبی را همراه با تنفس مصنوعی آغاز کنید، زیرا فرد دچار ایست قلبی شده و احتمال دارد صدمات جبران ناپذیری به مغز وی برسد.

مراحل انجام ماساژ قلبی:

مراحل انجام ماساژ قلبی
برای دادن یک ماساژ قلبی موثر علاوه‌بر اینکه باید ماساژ را با تکنیک صحیح انجام داد لازم است که وی را در وضعیت مناسبی بخوابانید.

  1. بیمار را به پشت خوابانده، مطمئن شوید که وی روی یک سطح سخت قرار گرفته است. اما اگر فرد در رختخواب یا هر سطح نرم دیگری است وقت را تلف نکنید و فقط کافیست که او را روی زمین بلغزانید یا اینکه یک تخته با هر شیء صاف و سخت را از بین پشت او و ملحفه قرار دهید و در کنار مصدوم زانو بزنید.
  2. آخرین حد دنده‌های او را با دو انگشت دستی که بالای فرد نزدیکتر است بیایید انگشتان خود را به‌سمت بالا بلغزانید تا یک فرو رفتگی در محل اتصال دنده‌های دو طرف برسید. یک انگشت را در محل فرو رفتگی بگذارید و انگشت دیگر را کنار آن قرار دهید سپس ته دست دیگر را در کنار آن دو انگشت قرار دهید. بعد ته دست دوم را روی دست اولی بگذارید.
  3. موقعیت بدن خود را طوری تنظیم کنید که بازوها خم نشوند و شانه‌ها در امتداد نقطه اتکا دست‌ها باشند. به اندازه‌ا بر جناغ فرد فشار کنید که ۴ تا ۵ سانتیمتر پایین برود.
  4. پس از انجام ۱۵ عدد ماساژ پشت سر هم (این ۱۵ ماساژ در مدت ۱۱ ثانیه خواهد بود) دو عدد تنفس مصنوعی به فرد بدهید شما برای انجام این دو تنفس ۴ ثانیه فرصت دارید. این سیکل باید چهار بار در دقیقه تکرار شود برای اینکه بتوانید نسبت ۱۵:۲ را در هر دوره رعایت کنید بهتر است با هر ماساژ شماره آن را بلند بگویید.
  5. بعد از یک دقیقه وضعیت مصدوم را ارزیابی کنید. اگر ضربان مداوم رگ گردن بازنگشته باشد دوباره احیای قلبی ریوی را با دو تنفس و ۱۵ ماساژ قلبی از سر بگیرید. شما برای انجام این دو تنفس و ۱۵ ماساژ، ۱۵ ثانیه فرصت دارید.
  6. این کار را برای مدت ۳ دقیقه دیگر ادامه دهید. اگر در این مدت تنفس منظم فرد بازگشت نیازی به تکرار احیای قلبی ریوی نیست بلکه باید مرتب تنفس و نبض فرد را چک کنید. اگر تنفس منظم فرد برنگشت تنفس مصنوعی را با سرعت ۱۲ عدد در دقیقه شروع کنید و همزمان نبض فرد را چک کنید.
  7. توجه داشته باشید که وقفه در انجام مراحل احیای قلبی ریوی بیشتر از ۵ ثانیه نشود.
امین پاک
نویسندهامین پاک

دیدگاهتان را بنویسید