تاریخ امروز :اردیبهشت 29, 1401
ماساژ برای پریود شدن ، سریع ترین روش باز شدن قاعدگی

ماساژ برای پریود شدن ، سریع ترین روش باز شدن قاعدگی

یکی از مشکلات رایج بانوان عزیز، عقب افتادگی پریود است. بی نظمی سیکل قاعدگی بانوان و هر گونه اختلال در چرخه پریود آنها مشکلات زیادی برای سلامت جسمی و روحی آنها ایجاد می‌کند. هرگونه اختلال و عقب افتادگی این چرخه باید سریعاً درمان شود. عدم پریود شدن بانوان به‌صورت منظم عوارضی مانند اختلالات هورمونی، استرس، جوش صورت و حتی ریزش مو را به دنبال دارد. بیشتر افراد مخالف استفاده از داروهای هورمونی برای جلو انداختن پریود هستند. بنابراین ترجیح می‌دهند تا از درمان های خانگی برای زودتر پریود شدن استفاده کنند. استفاده از دمنوش و ماساژ برای پریود شدن از بهترین روش‌های خانگی برای جلو انداختن پریود محسوب می‌شوند. اگر شما هم با عقب افتادن پریود نگران سلامت جسمانی خود هستید، توصیه می‌کنیم در این مقاله همراه ما باشید تا با بهترین راه باز شدن قاعدگی در خانه و همچنین آموزش ماساژ برای پریود شدن آشنا شوید.

علت عقب افتادگی قاعدگی

دلایل بسیاری برای دیر پریود شدن وجود دارد. از شایع‌ترین این دلایل می‌توان به کیست تخمدان و رحم، استرس، ضعف جسمانی، مشکلات تیروئید، اختلالات هورمونی، دیابت و بارداری اشاره کرد. از آنجا که این مشکل دغدغه بسیاری از بانوان است، در ادامه سریعترین راه پریود شدن را برای شما عزیزان قرار داده‌ایم.

راهکارهایی برای سریعتر پریود شدن

راهکارهایی برای سریعتر پریود شدن

استفاده از آمپول‌های هورمونی مانند پروژسترون یکی از سریع ترین روش باز شدن قاعدگی می‌باشد. اما همان‌طور که می‌دانید بیشتر افراد به دلیل عوارض استفاده از این آمپول به دنبال روش و راه پریود شدن سریع به طور طبیعی و بدون ریسک می‌باشند. از سریع ترین روش باز شدن قاعدگی می‌توان به استفاده از روغن‌های گیاهی، دمنوش و ماساژ برای پریود شدن اشاره کرد که در ادامه به طور مفصل به هریک از این روش‌ها می‌پردازیم.

درمان های خانگی برای زودتر پریود شدن

درمان های خانگی برای زودتر پریود شدن

1. دمنوش قاعدگی

یکی از محبوب‌ترین و سریع ترین روش باز شدن قاعدگی در خانه استفاده از دمنوش قاعدگی می‌باشد. این دمنوش ترکیبی از گیاهان دارویی است که اگر به درستی مصرف شود به شما در جلو انداختن پریود کمک می‌کند. توجه داشته باشید که انواع مختلفی از دم‌نوش‌ها به اسم دمنوش قاعدگی و راه پریود شدن به فروش می‌رسند. اما دانستن این که مناسب‌ترین و بهترین دمنوش برای پریود شدن بسیار حائز اهمیت است چرا که استفاده اشتباه از داروها و دم نوش‌های گیاهی نه تنها به شما کمک نخواهد کرد. بلکه آسیب و عوارض جبران نشدنی به دنبال خواهد داشت. بنابراین به شما توصیه می‌کنیم مقاله بهترین دمنوش برای پریود شدن را مطالعه فرمایید تا با آگاهی کامل اقدام به تهیه این دمنوش کنید.

2. روغن گیاهی

یکی دیگر از سریع ترین روش باز شدن قاعدگی استفاده از روغن‌های گیاهی می‌باشد که نتایج تأثیرگذاری در زودتر پریود شدن بانوان دارد. در میان گیاهان داروئی قاعده آور، روغن رازیانه برای زودتر پریود شدن بسیار مفید است. به این صورت که می‌توانید روزی دوبار این روغن را زیر شکم خود بمالید. روی آن را با کیسه آب گرم و یا یک حوله گرم بپوشانید تا به جذب روغن کمک کند. روغن رازیانه مملو از هورمون‌های زنانه است بنابراین پس از جذب موجب می‌شود که زودتر پریود شوید.

3. ماساژ برای پریود شدن

یکی از بی‌خطرترین و سریع ترین روش باز شدن قاعدگی ، ماساژ برای پریود شدن است. انجام ماساژ علاوه بر اینکه بر کاهش استرس ناشی از عقب افتادگی پریود مؤثر است می‌تواند به طرز چشمگیری به تسریع در قاعدگی کمک کند.

آموزش ماساژ برای پریود شدن

قاعدگی نامنظم ناشی از سیستم عصبی خودمختار و عدم تعادل هورمونی ممکن است با تحریک نقاط طب سوزنی بدن (نقاط فشار بدن) کاهش یابد. در اینجا به معرفی نکات طب سوزنی و آموزش ماساژ برای پریود شدن می‌پردازیم که به طور کلی برای بی‌نظمی‌های قاعدگی مؤثر است.

– نقطه فشار سانیکو Saninkou

نقطه فشار سانیکو Saninkou

اولین مرحله در ماساژ برای پریود شدن ، تحریک نقطه فشار سانیکو می‌باشد. همان‌طور که در عکس مشاهده می‌کنید، این نقطه در بالای غضروف برجسته پا، 4 انگشت بالاتر از مچ پا قرار دارد. در طب سوزنی با تحریک این نقطه مشکلات هورمونی بدن فرد را رفع کرده و ترشح هورمون را تنظیم می‌کنند.  همچنین با تحریک این نقطه فشار برای درمان سرماخوردگی و کمردرد نیز می‌توان نتیجه گرفت.

– نقطه فشار بلاد سی یا دریای خون Xuehai point

مرحله بعدی ماساژ برای پریود شدن، تحریک نقطه فشار بلادسی می‌باشد. این نقطه فشار در قسمت روی زانو پا، 3 انگشت بالاتر از برآمدگی زانو می‌باشد (به تصویر توجه کنید).

نقطه فشار بلاد سی یا دریای خون Xuehai point

همان‌طور که از نام این نقطه فشار پیداست، با تحریک این نقطه جریان خون بهبود می یابد. در نتیجه به تنظیم خونریزی قاعدگی و همچنین کاهش درد دوران قاعدگی کمک می‌کند.

– نقطه فشار یوریوسن Yoryosen

مرحله کلیدی ماساژ برای پریود شدن، تحریک نقطه یوریوسن می‌باشد. همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کند، هنگام خم شدن زانو، می‌توانید این نقطه فشار را کمی پایین‌تر از برآمدگی زانو بین استخوان‌های برجسته بیابید.

نقطه فشار یوریوسن Yoryosen

تحریک این نقطه فشار به کاهش تورم قبل از قاعدگی، تنظیم سطح هورمون و کاهش استرس کمک خواهد کرد.

– نقطه فشار جین یو Jinyu

تحریک این نقطه فشار در ماساژ برای پریود شدن، در کنار تحریک نقطه فشار بلاد سی، به جریان منظم خون و تسریع قاعدگی کمک می‌کند.

نقطه فشار جین یو Jinyu

این نقطه در قسمت کمر، در دو طرف ستون فقرات قرار دارد. توجه داشته باشید که در هنگام ماساژ این نقاط به دلیل نزدیکی آنها به ستون فقرات، سعی کنید که به مهره‌های ستون فقرات فشار وارد نکنید. چرا که آسیب جبران‌ناپذیری به همراه دارد.

– نقطه فشار سکیموتو Sekimoto

مرحله بعدی ماساژ برای پریود شدن، تحریک نقطه فشار سکیموتو می‌باشد. این نقطه فشار روی شکم، چهار انگشت زیر ناف قرار دارد. این نقطه فشار، نقطه‌ای کلیدی است که با تحریک و ماساژ آن سیکل قاعدگی و خونریزی را متعادل می‌کند. گفته می‌شود برای افرادی که از ناباروری رنج می‌برند نیز مؤثر است.

نقطه فشار سکیموتو Sekimoto

نقطه فشار ایشیمون “Ishimon” که یک انگشت بالاتر از سکیموتو قرار دارد نیز یک نقطه طب سوزنی است. ماساژ آن برای زنان جهت کاهش درد قاعدگی توصیه می‌شود.

– نقطه فشار یوسن Yusen

نقاط فشار کف پا کلیدی‌ترین نقاط فشار در طب سوزنی و ماساژ برای پریود شدن محسوب می‌شوند. این نقطه فشار جریان خون را در سراسر بدن تقویت می‌کند. گفته می‌شود خون را به اطراف لگن و رحم می‌فرستد تا مواد زائد را دفع کند و مواد لازم را به سمت رحم هدایت کند.

نقطه فشار یوسن Yusen

این نقطه همان‌طور که در عکس مشاهده می‌کنید، هنگام چرخش انگشت پا و ایجاد فرورفتگی قابل لمس می‌باشد.

اثرات مورد انتظار از تحریک این نقطه فشار تسکین درد قاعدگی، تنظیم چرخه قاعدگی، بهبود حساسیت به سرما و افزایش متابولیسم می‌باشد.

– نقطه فشار هیدن وایت Hidden White

برای ماساژ برای پریود شدن، تحریک و فشار نقطه هیدن وایت سطح قند خون را تنظیم می‌کند، اما روی اعصاب خودمختار نیز اثر می‌گذارد. تصور بر این است که وقتی اعصاب خودمختار متعادل شوند، ناامیدی و استرس در دوران قاعدگی برطرف می‌شود. درد شکم و وزن سر کاهش می‌یابد. تحریک هم از بیرون و هم از داخل، مانند نیشگون گرفتن انگشت شست پا، مؤثرتر است.

نقطه فشار هیدن وایت Hidden White

این نقطه فشار در پایه ناخن، قسمت بیرونی انگشت شست پا قرار دارد.

از اثرات مورد انتظار ماساژ این نقطه می‌توان به تسکین درد قاعدگی، بهبود یبوست، بهبود تورم، تنظیم سطح قند خون و تنظیم اعصاب خودمختار اشاره کرد.

– نقطه فشار تایشو Taishu

نقطه فشار تایشو یا تایهای، در ماساژ برای پریود شدن به شدت مؤثر است. پاها عضوی هستند که در آن خون خارج شده از قلب به پایان می‌رسد. بنابراین گردش خون ضعیف و سرد شدن ان در قسمت کف پا بسیار رایج است. سردی پا یکی از دلایل دردهای شدید قاعدگی است. بنابراین می‌توان انتظار داشت که تحریک تایکو برای رفع سردی پا باعث تسکین درد قاعدگی شود. فشار دادن نقاط طب سوزنی نیز مؤثر است. اما می‌توانید با گرم کردن پا، تأثیر بالاتری را انتظار داشته باشید.

نقطه فشار تایشو Taishu

از اثرات مورد انتظار در تحریک این نقطه فشار پا می‌توان رفع سردی پا، تسکین دردهای قاعدگی، تسکین سردرد، بهبود خستگی چشم و بهبود بی خوابی را نام برد.

این نقطه فشار در جایی که امتداد استخوان‌های انگشت شست پا و انگشت سبابه به سمت مچ پا با هم برخورد می‌کنند، قرار دارد.

نکات مهم ماساژ برای پریود شدن

 • بلافاصله پس از صرف غذا از انجام ماساژ خودداری کنید.
 • لطفاً حداقل 1 ساعت بعد از غذا ماساژ دهید. پس از صرف غذا، برای کمک به هضم، لازم است خون در دستگاه گوارش متمرکز شود. اما ماساژ برای پریود می‌تواند جریان خون را در سراسر بدن پراکنده کند و باعث سوء هاضمه شود.
 • اگر احتمال می‌دهید که باردار باشید، از پزشک خود مشورت بگیرید.
 • لطفاً در صورت بارداری از ماساژ برای پریود شدن خودداری کنید. این به این دلیل است که نقاط طب سوزنی که بر روی اندام‌های داخلی زنان تأثیر می‌گذارند ممکن است باعث انقباض رحم شوند.
 • اگر باردار هستید یا ممکن است باردار شوید، حتماً از متخصص زنان و زایمان خود برای ماساژ اجازه بگیرید.
 • قبل و بعد از ماساژ برای پریود شدن از نوشیدن الکل خودداری کنید.

نکات مهم ماساژ برای پریود شدن

 • بلافاصله قبل یا بعد از ماساژ پا از نوشیدن الکل خودداری کنید. چرا که ماساژ باعث افزایش گردش خون و باعث تسریع گردش الکل می‌شود.
 • بعد از ماساژ برای پریود شدن، آب گرم ساده یا چای گیاهی داغ بنوشید.
 • پس از انجام ماساژ پا، حداقل 500 میلی لیتر آب داغ ساده یا چای گیاهی گرم را در عرض 30 دقیقه بنوشید. این برای دفع مؤثر مواد زائد است که با ماساژ از ادرار وارد خون شده‌اند. حتی اگر مواد زائدی که انباشته شده‌اند پراکنده شوند، اگر در خون باقی بمانند تأثیر منفی می‌گذارد.
 • بعد از ماساژ، ممکن است احساس خواب آلودگی یا خستگی کنید و بخواهید دراز بکشید. اما سعی کنید بعد از نوشیدن آب داغ ساده یا چای گیاهی استراحت کنید.
 • روز بعد از ماساژ نگران کرختی بدن خود نباشید. روز بعد از ماساژ برای پریود شدن، ممکن است احساس کرختی یا گرگرفتگی داشته باشید، اما اساساً لازم نیست نگران باشید. این کرختی بدن «واکنش بهبود» نامیده می‌شود. این کرختی حالتی است که در آن دمای بدن به دلیل بهبود گردش خون بالا می‌رود. اندام‌های داخلی که سست بوده‌اند به طور طبیعی شروع به کار می‌کنند و باعث خستگی موقت می‌شوند.
 • ممکن است روز بعد از ماساژ تغییر بزرگی در وضعیت بدنی خود احساس کنید. اما پس از روز بعد، به تدریج فروکش کرده و نسبت به قبل از ماساژ احساس بهتری خواهید داشت.

استفاده از روغن‌های گیاهی کاربردی ماساژ برای پریود شدن

همان‌طور که ذکر کردیم، گیاهان قاعده آور می‌توانند به باز شدن قاعدگی کمک کنند. از روغن‌های گیاهی می‌توانید در ماساژ برای پریود شدن، در مراحلی که ماساژ در قسمت کمر و شکم صورت می‌گیرد استفاده کنید. از روغن های گیاهی کاربردی ماساژ برای پریود شدن می‌توان به روغن رازیانه، روغن بومادران، روغن مریم گلی و روغن زیتون اشاره کرد.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم به یکی از رایج‌ترین مشکلات بانوان، عقب افتادگی قاعدگی بپردازیم. امیدواریم که توانسته باشیم با آموزش سریع ترین روش باز شدن قاعدگی و ماساژ برای پریود شدن به شما عزیزان در رفع این مشکل کمک کنیم. توصیه می‌کنیم قبل از اقدام به ماساژ و استفاده از دمنوش قاعدگی با پزشک خود مشورت کنید.

اشتراک‌گذاری

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای مساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند.که لند اسپا متولد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *