آموزش ماساژماساژ کودک

ماساژ جلوی بدن کودک – بازوها و دست‌ها

هنگامی که اتاق را گرم و روغن و حوله را آماده کردید، لباس‌های کودک و پوشک او را خارج کنید. برای آماده‌شدن جهت ماساژِ جلوی بدن، او را روبه‌روی خود به پشت بگذارید. طوری که پاهای او نزدیک شما باشد. انگشتان خود را در روغن فرو برید، سپس دستان‌تان را به هم بمالید تا گرم شود. در ادامه شیوه ماساژ اندام جلوی کودک را به شما آموزش می‌دهیم.

از بدن کودک به او نشان دهید قصد دارید کدام قسمت را ماساژ دهید. به چشم‌هایش نگاه کنید، لبخند بزنید، با او صحبت کنید و بپرسید که آیا می‌توانید شروع کنید. به اشاره «بله» یا «خیر» توجه کنید. با پاسخ مناسب به او کمک کنید تا بفهمد شما به نیازهای او حساس هستید. هنگام ماساژ تماس چشمی و صحبت کردن با او را ادامه دهید تا به او اطمینان خاطر بدهید.

بازوها و دست‌ها

1) مالش‌های افلوراژ بر روی سینه

مالش‌های افلوراژ بر روی سینه
در حالی که کف دست رو به پایین و انگشتان رو به بالا است، دست‌هایتان را روی شکم کودک بگذارید. نوک انگشتان‌تان باید با بخش پایینی قفسه سینه کودک هم‌سطح باشد. هر دو دست خود را همزمان به سمت بالا در جهت شانه‌ها به‌نرمی حرکت دهید. انگشتان را روی شانه‌ حلقه کنید و به سمت بیرون مالش دهید تا بازوی او در دستانتان قرار بگیرد. بدون توقف به مرحله 2 بروید.

2) مالش در امتداد بازوها

مالش در امتداد بازوها
بازوها را به سمت پایین تا روی دست‌ها مالش دهید. سپس حرکت را تا نوک انگشتان ادامه دهید. حتماً هر دو دست خود را به‌صورت همزمان حرکت دهید. ممکن است در آغاز کودک آرنج‌های خود را خم کند. با آرمیدگی عضلاتش می‌توانید کشش مالش‌ها را افزایش دهید تا دست‌هایش صاف شود. مراحل 1 و 2 را برای سه یا چهار بار یا تا زمانی که دستانش صاف هستند، حتی برای لحظه‌ای کوتاه؛ انجام دهید.

3) فشار دادن بازوها

فشار دادن بازوها
انگشت اشاره و شست هر دو دست خود را دور قسمت بالایی بازوی راست کودک حلقه کنید. در کودک بزرگ‌تر، دست‌هایتان را در کنار هم دور بازوی کودک حلقه کنید. دست‌های خود را به آرامی در جهت مخالف هم به صورت چرخشی حرکت دهید. از روغن کافی استفاده کنید تا انگشتان یا دست‌هایتان دور بازوی کودک به آسانی بلغزد. همزمان با کشش ملایم همین کار را در جهت پایین بازو انجام دهید. حرکت را در مچ دست متوقف کنید و آن را در دست کودک با انگشت شست و اشاره دست چپ ادامه دهید. حرکت را برای بازوی چپ انجام دهید. مالش را در ه بازو دوبار تکرار کنید.

4) باز کردن دست با کشش

باز کردن دست با کشش
در حالی که کف دست کودک رو به بالاست، مچ دست او را بگیرید. با انگشت شست دست آزادتان، کف دست کودک را از بالا تا نوک انگشتان مالش دهید، سپس حرکت را با انگشت شست دیگر انجام دهید. همین کار را یک بار دیگر انجام دهید، سپس حرکت را در دست دیگر تکرار کنید.

روش جایگزین
اگر برایتان دشوار است که دست کودک را همان‌طور که در قسمت چپ نشان داده شده باز کنید، مچ دست او را طوری نگه‌دارید که کف دست او رو به پایین باشد. انگشت شست آزاد خود را در پشت دست او نزدیک مچ و انگشتان را در کف دست او بگذارید. انگشت شست و اشاره خود را به هم بچسبانید و آن‌را در جهت انگشتان حرکت دهید.

5) کشیدن انگشتان

در حالی که مچ دست کودک رو به بالاست و انگشتانش رو به شماست مچ دست او را نگ‌دارید. انگشت اشاره و شست خود را روی دو طرف انتهای انگشت بگذارید. با فشار ملایم انگشت را در جهت نوک و هر انگشت را یک بار بکشید؛ سپس حرکت را در دست دیگر تکرار کنید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا