تاریخ امروز :آبان 4, 1400

تاریخچه رفلکسولوژی و اهمیت مراقبت از دستها و پاها

تاریخچه رفلکسولوژی

نقش رفلکسولوژی ، باستان شناسان اروپایی هنگام کشف مقبره های فراعنه مصر به نقاشی دیواری برخوردند که قدمت آن 2330 سال قبل از میلاد بود، در آن شخصی پای فرد ثروتمندی را مالش میداد.
فرد ثروتمند زاری می کرد و می گفت درد دارم. فرد ماساژور میگفته است که کاری می کنم در نهایت از من تشکر کنی. این روش بین سرخپوستان آمریکا و بومیان آفریقا هم مشاهده شده است. در طب سنتی چین هم با توجه به اعتقاد حکمای آن دیار به مسیرها و کانالهای انرژی موجود در بدن، این درمان جایگاه خاصی دارد و موضوع نمودار نصف النهاری که از سر تا به پای بدن را شامل می‌شوند، همین انرژی است. چینی ها اعتقاد دارند که با ماساژ کف پا در نهایت انرژی حیاتی به کانال وارد و اندام های قرار گرفته در آن مسیر تقویت می شوند.

تاریخچه رفلکسولوژی نقش رفلکسولوژی تاریخچه رفلکسولوژی و اهمیت مراقبت از دستها و پاها           1

نقش رفلکسولوژی در پیشگیری از بیماریها

تحقیقی درباره راز طول عمر مردم یک روستا در چین، همه چیز از نظر آب و هوا و تغذیه و کار در مزرعه کاملا مشابه بودند و تنها تفاوت در این بود که برخی از مردم که طول عمر بیشتری داشتند پس از پایان کار تحت ماساژ قرار می گرفتند.
این موضوع اهمیت ماساژ را در سلامتی نشان می‌دهد. با توجه به اینکه ماساژ در حال موجب آرامش جسمی و روحی می‌گردد. استرس یکی از عوامل مضر برای سلامتی است که به وسیله ماساژ از ما دور شده و سلامتی ما را تهدید نمی کند.
موضوع دیگر هم اینکه با توجه به جریان یافتن خون تازه و پر از اکسیژن در رگها و تغذیه مطلوب اندامها سلامتی به جسم و روحمان بازگشته و بیماری و ناتوانی از ما دور می گردد.

اهمیت مراقبت از دستها و پاها

با توجه به اینکه در این روش دستها و پاها نقش مهمی در برطرف کردن ناراحتی ها دارند،اهمیت رسیدگی و مراقبت از دستها و پاها مشخص میگردد.در مرحله نخست دست و پای سالم نشان دهنده سلامت فرد میباشد.در صورتیکه دست و پا دچار زخم،بریدگی و سوختگی باشد،عملکرد یک یا چند اندام دچار مشکل می گردد.

رعایت بهداشت پاها به دلیل اینکه بیشتر ساعات روز درون کفش و جوراب میماند اهمیت بیشتری نسبت به دست ها پیدا می کند.استفاده از کفش مناسب،تعویض کفش با کفش راحتی،جوراب مناسب و نخی،شستشوی مرتب پاها و جلوگیری از هرگونه زخم ،میخچه و تاول کمک زیادی به سلامتی می نماید.

دستها بدلیل استفاده در انجام تمامی کارهای روزمره،بیشتر در معرض صدمات مختلف قرار دارند.رعایت بهداشت،استفاده از دستکش مناسب و جلوگیری از زخم و سوختگی بر اثر حرارت و یا سرمازدگی اهمیت زیادی دارد.

نقش رفلکسولوژی نقش رفلکسولوژی تاریخچه رفلکسولوژی و اهمیت مراقبت از دستها و پاها reflexology title bg

چند راه کار ساده برای مراقبت ازپوست دست

پوست دست شما نازک و ظریف است، بنابراین مراقبت ویژه از انها ضروری است.دست های خود را حداقل چهار بار در روز مرطوب کنید.یک بار در هفته قبل از اینکه به رختخواب بروید از کرم صورت خود بر روی دستانتان بمالید.

برای دستان خشک،پس از شستن دستان خود با صابون،آنها را دوباره خیس کنید و بر روی دستان خود نمک بپاشید پس از آن دستها را زیر آب مالش دهید.سپس دستها را خشک کرده و بر روی آنها مرطوب کننده بمالید.

برای دستان چرب،پس از شستن دستان خود بر روی آنها آرد ذرت بزنید.زمانیکه در خانه یا باغ کار می کنید از دستکش لاستیکی استفاده کنید.از پیری و استفاده نابجا از دستان خود جلوگیری و اجتناب کنید.

از دستان خود در مقابل نابسامانی های تغییر آب و هوا محافظت کنید. از دستان خود در حالی که مشغول به کار در مقابل آفتاب هستند محافظت کنید.

بهترین را مراقبت از دستان خود حفاظت آنها به صورت روزانه است.

چند راه کار ساده برای مراقبت از پا

 

اهمیت کفش مناسب

کفش خوب موجب راحتی و سلامت کل بدن میباشد.در صورتیکه کفش شما تنگ و یا گشاد باشد موجب ایجاد تاول،میخچه و سایر عوارض جسمی می گردد که مستقیما به سلامتی شما صدمه میرساند .

کفش خوب بایستی نرم،راحت و مناسب انجام کارهای محوله باشد.تهویه مناسب موجب می گردد تا عرق پا صدمه ای به پاها نرساند.همانگونه که ثلث عمرمان در رختخواب میگذرد و بایستی راحت باشد،باقی عمرمان،پایمان در کفش است. پس باید خیلی راحت باشد.

جوراب های خود را عوض کرده و بشویید.

پاهای خود را خوب بشویید و خشک کنید چون پاها دارا ی غدد عرق فعال و بزرگی هستند.پاها را بعد از شستشو بخصوص لای انگشتان را خوب خشک کنید.روزانه مدتی پاها را در مجاورت آفتاب مستقیم قرار دهید.ناخن های پا را مرتب کوتاه کنید.
پاها غدد چربی کمی دارند و در کف پا هیچ غده چربی وجود ندارد مالیدن کمی کرمهای چرب به رفع خشکی پاها کمک می کند.

جوراب های خود را عوض کرده و بشویید. نقش رفلکسولوژی تاریخچه رفلکسولوژی و اهمیت مراقبت از دستها و پاها wear socks sleep 760x400

اشتراک‌گذاری

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای مساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند.که لند اسپا متولد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *